Acari mbërthen Mbretërinë e Bashkuar

Nga A2 CNN
17 Janar 2024, 08:39 | Bota

Acari mbërthen Mbretërinë e Bashkuar

Temperaturat ranë deri në -14 gradë celsius gjatë natës, ndërsa valët e ajrit të Arktikut vazhdojnë të lëvizin në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar. Sipas zyrtarëve meteorologjikë mbrëmja e së martës ishte nata më e ftohtë e janarit që nga viti 2019.

Moti i ftohtë dhe reshjet e konsiderueshme të borës detyruan shkollat ​​që të mbyllen në Skoci dhe Anglinë veriore të martën, mes paralajmërimeve për akull dhe borë në të katër vendet e Mbretërisë së Bashkuar.

Parashikuesit thonë se e mërkura në mbrëmje mund të ketë temperaturën më të ftohtë të janarit në 14 vjet.

Deri të premten, më shumë se 40 cm borë shihej në tokë të lartë në veriperëndim të Skocisë, ndërsa moti dimëror vazhdon.

Bora dhe shiu pritet të vazhdojnë të mbulojnë pjesët veriore të Britanisë së Madhe, si edhe ngrica të mëdha pothuajse të gjithë vendin.

 

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Edicioni informativ nga Suela Demiri