Sondazh: Cilat janë aktivitetet tuaja gjatë fundjavës?
  • Sport 13%
  • Me miqtë dhe familjen 53%
  • Rri në shtëpi 33%

“Akuza për gjenocid kundër Izraelit, e pabazë”, Blinken: Shumë vende duan krijimin e një shteti palestinez

Nga A2 CNN
9 Janar 2024, 20:53 | Bota

“Akuza për gjenocid kundër Izraelit, e pabazë”,

Shumë vende në rajon janë të gatshme të investojnë në rindërtimin e Gazës dhe të mbështesin palestinezët në qeverisjen e tyre, por "me kusht që krijohet një shtet palestinez". Kështu u shpreh sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, në një konferencë shtypi në Izrael.

"Pikëpamja e shprehur nga këto vende është thelbësore për t'i dhënë fund një herë e mirë një cikli dhune përmes realizimit të të drejtave politike palestineze", shtoi ai, duke iu referuar fazave të udhëtimit të tij në Lindjen e Mesme.

Duke folur me gazetarët në ambasadën e SHBA-së në Jerusalem, sekretari amerikan i shtetit tha se numri i civilëve, veçanërisht fëmijëve të luftës në Gaza, është "shumë i lartë".

Blinken theksoi se vendi i tij dhe qeveria e Izraelit besojnë se "një rrugë diplomatike është mënyra më e mirë për të arritur sigurinë".

Ai tha se është në bisedime me vendet në rajon që po përdorin marrëdhëniet e tyre dhe ndikimin e tyre për t'u siguruar që "nuk hapen fronte të reja në konflikt, veçanërisht në kufirin e Libanit, një zonë që ka parë një rritje në dhuna në javët e fundit.

Blinken tha se banorët e Izraelit verior duhet të jenë në gjendje të kthehen në shtëpitë e tyre. “Ne mbështesim fuqimisht propozimin që izraelitët duhet të njohin sigurinë”, tha ai, duke shtuar se Hezbollahu duhet të ndalojë sulmet e tij në zonë.

Sipas Blinken, akuza për gjenocid kundër Izraelit është e pabazë

"Ne besojmë se paraqitja e një ankese kundër Izraelit në Tribunalin e Hagës e largon botën nga përpjekjet e rëndësishme. Për më tepër, akuza për gjenocid është e pabazë. Është veçanërisht e hidhur duke pasur parasysh se ata që sulmojnë Izraelin, Hamasi, Hezbollahu, Huthi, si dhe mbështetësi i tyre, Irani, vazhdojnë të bëjnë thirrje hapur për asgjësimin e Izraelit dhe vrasjen masive të hebrenjve” , theksoi ai.

Ndërkohë, duke iu përgjigjur një kërkese të Sekretarit Amerikan të Shtetit, Antony Blinken, Izraeli do të lejojë një delegacion të OKB-së të vizitojë Rripin verior të Gazës në mënyrë që të mund të shohë nga afër gjendjen e infrastrukturës dhe të përcaktojë nevojat në zonë.

 

 

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani