Sondazh: Çfarë ju pengon për t'u ushqyer shëndetshëm?
  • Çmimet e larta 0%
  • Mungesa e kohës 0%
  • Mungesë motivimi 0%
  • Lodhja fizike 0%

Bënë 100 mijë euro për pak muaj, shkatërrohet grupi që fuste drogë e celularë në burgje me dronë

Nga A2 CNN
2 Shkurt 2024, 14:46 | Bota

Bënë 100 mijë euro për pak muaj, shkatërrohet grupi

Është shkatërruar një rrjet prej 4 personash që në vetëm pak muaj fitoi mbi 100.000 euro duke futur celularë dhe drogë për të dënuarit në burgjet e Italisë.

Sipas hetimeve, dërgimi i celularëve dhe telefonave për të burgosurit në këtë mënyrë bëhej në burgjet e Torinos, Italisë qendrore dhe Siçilisë.

Policia italiane sekuestroi dy dronë ndërsa hetimet nisën dhjetorin e kaluar, me arrestimin e një operatori. Gjëja më mbresëlënëse është se i gjithë ky rrjet ilegal është koordinuar nga një i burgosur, i cili akuzohet për bashkëpunim me mafian dhe ndodhet në burgjet e Akragantës, në Siçili.

Për çdo dërgesë, operatorët e dronëve  merrnin 1500 euro dhe brenda pak muajsh organizata arriti fitime të konsiderueshme.

Droga dhe celularët futeshin direkt në qelitë e të burgosurve, ndërsa organizatori i rrjetit më pas merrte videon si dëshmi të dorëzimit.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi