Sondazh: A duhet të zbatohet leja menstruale në Shqipëri?
  • Po 56%
  • Jo 33%
  • Nuk e di 11%

Incident i rëndë në Turqi, protestuesit pro-Palestinës tentojnë të hyjnë në bazën amerikane

Nga A2 CNN
6 Nëntor 2023, 18:19 | Bota

Incident i rëndë në Turqi, protestuesit pro-Palestinës

Një incident i rëndë është regjistruar në protestën e radhës pro-Palestinës që u mbajt në qytetin e Adanas në Turqi.

Sipas asaj që raportojnë mediat, protestues me flamuj të Turqisë dhe Palestinës janë përpjekur të hyjnë me forcë në bazën amerikane të Incirlik dhe mes brohorimash kanë kërkuar mbylljen e saj dhe largimin e ushtarëve nga vendi.

Protestuesit patën përplasje me forcat e sigurisë që mbrojnë bazën të cilat përdorën gaz lotsjellës dhe ujë për të larguar turmën.

Manifestimi ishte organizuar nga grupi humanitar turk IHH dhe vinte pas takimit që sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken zhvilloi në Ankara.

Turqia ka kritikuar Izraelin për vrasjet në Gaza, ndërsa president Erdogan ka kritikuar vazhdimisht SHBA për mbështetjen e saj pa kushte ndaj Izraelit.

Ditari A2 CNN