"Karvani i lirisë" drejt bazës ushtarake amerikane në Turqi, kërkon armëpushim në Gaza

Nga A2 CNN
4 Nëntor 2023, 14:07 | Bota

"Karvani i lirisë" drejt bazës ushtarake amerikane në

Një "karvan lirie për Palestinën" po shkon nga Stambolli për në një bazë ushtarake të Shteteve të Bashkuara në Turqinë jugore, në solidaritet me popullin e Gazës, ndërsa Izraeli vijon luftën në enklavën e rrethuar.

Makinat dhe furgonat që shfaqnin flamuj palestinezë dhe disa flamuj turk u nisën nga stadiumi Olimpik Ataturk i Stambollit të premten në mëngjes dhe u drejtuan për në qytetin e Adanas, ku ndodhet baza ajrore e Incirlik.

Fondacioni i Ndihmës Humanitare (IHH), organizata jofitimprurëse turke që organizoi ngjarjen, tha se qindra automjete po lëviznin drejt kryeqytetit të Turqisë, Ankara, të premten pasdite me shumë protestues të tjerë që priten të bashkohen, ndërsa kolona ndalon në qytete gjatë rrugës.

Karvanët që niseshin nga tre qytete të tjera turke, Kahramanmaras, Kayseri dhe Van, pritej gjithashtu të dielën të arrinin në Adana, ku demonstruesit planifikojnë të rrethojnë bazën ajrore Incirlik, për të protestuar kundër mbështetjes së SHBA për Izraelin dhe për të bërë thirrje për një armëpushim në Gaza.

Forcat ajrore amerikane dhe turke janë përdoruesit kryesorë të bazës ajrore, e cila është përdorur për të fluturuar misione luftarake mbi Irak gjatë Luftës së Parë të Gjirit dhe për të nisur sulmet ajrore në Afganistan. Baza është përdorur gjithashtu nga koalicioni i udhëhequr nga SHBA që lufton ISIL (ISIS).

Një autobus i bardhë me një pankartë ku shkruhej "Karvani i lirisë për Palestinën" dallohej mes dhjetëra automjeteve që u nisën nga Stambolli, të cilëve iu bashkuan grupet lokale pro-palestineze dhe disa aktivistë ndërkombëtarë.

Protestuesit, duke përfshirë familje me fëmijë, u mblodhën në një parking të madh ku mbanin pankarta me slogane të tilla si "Ne jemi të gjithë palestinezë" dhe "Nuk mund të heshtni".

Turqia ka marrë një qëndrim të vendosur kritik ndaj veprimeve të Izraelit. Presidenti Recep Tayyip Erdogan anuloi një udhëtim në Izrael në fund të tetorit për atë që ai e përshkroi si një luftë "çnjerëzore" në Gaza. Duke iu drejtuar një tubimi të madh pro-palestinez javën e kaluar, Erdogan gjithashtu e quajti Izraelin një "pushtues".

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Loneta Progni