Sondazh: Sa prezent është aktiviteti fizik në përditshmërinë tuaj?
  • Çdo ditë 39%
  • Tre herë në javë 22%
  • Vetëm në fundjavë 6%
  • Asnjëherë 33%

Kim Jong Un në lot, u kërkon grave koreane të bëjnë më shumë fëmijë

Nga A2 CNN
5 Dhjetor 2023, 17:08 | Bota

Kim Jong Un në lot, u kërkon grave koreane të bëjnë

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, shpërtheu në lot teksa i bëri thirrje grave që të bëjnë më shumë fëmijë, duke thënë se është detyra e tyre që të ndalojnë shkallën në rëndie të lindjeve për të forcuar fuqinë kombëtare.

Në thirrjen e tij ndaj grave, ai u pa teksa fshinte lotët me shami në një takim kombëtar të mbajtur në Penian.

“Parandalimi i rënies së nivelit të lindjeve dhe kujdesi ndaj fëmijëve janë detyrat tona të ruajtjes së shtëpisë sonë”, tha Kim Jong Un ndër të tjera në fjalimin e tij, i cili u shoqërua me të qara edhe nga gratë e pranishme.

Kim Jong Un në lot, u kërkon grave koreane të bëjnë

Qeveria e Koresë së Veriut vlerëson se niveli i lindjeve ka rënë vazhdimisht përgjatë 10 viteve të fundit. Edhe pse shkalla e lindshmërisë ka kaluar në nivel 1,79, sërish Koreja e Veriut mbetet më e larta krahasuar me shtetet e tjera në Azi.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi