Sondazh: Cilat janë aktivitetet tuaja gjatë fundjavës?
  • Sport 13%
  • Me miqtë dhe familjen 53%
  • Rri në shtëpi 33%

Kina bllokon hashtagun "Zgjedhjet në Tajvan" në mediat sociale

Nga A2 CNN
13 Janar 2024, 09:06 | Bota

Kina bllokon hashtagun "Zgjedhjet në Tajvan" në mediat

Zgjedhjet vendimtare presidenciale dhe parlamentare të Tajvanit përfundojnë nën censurën e “Great Firewall” të Kinës.

Platforma popullore e mediave sociale Mandarin, Ëeibo, X e Kinës, bllokuan hashtagët në votimin e vazhdueshëm në Taipei, pasi tema u bë një nga argumentet kryesore në mesin e përdoruesve të rrjetit.

“Në përputhje me ligjet, rregulloret dhe politikat përkatëse, përmbajtja e kësaj teme nuk shfaqet”, është mesazhi që shfaqet tani, në kërkimet për hashtagun ‘Zgjedhjet në Tajvan’, duke nënvizuar ndjeshmërinë e aferës.

Hashtag-u u hoq në mëngjes, megjithëse përdoruesit ishin ende në gjendje të shihnin disa postime mbi këtë temë. Platformat kryesore të lajmeve të Kinës, duke përfshirë tre shtyllat zyrtare shtetërore të agjencisë së lajmeve Xinhua, rrjetin CCTV dhe People's Daily - i kushtuan pak mbulim votimit në atë që e cilësojnë “rajoni i Tajvanit të Kinës".

Tajvani zhvillon sot votimet për të zgjedhur një president të ri dhe një parlament të ri, në një votë "me risk e të lartë" që pritet të ketë jehonë në botë.

Zgjedhjet në ish-ishullin Formosa me mbi 18 mijë mandate do të përcaktojnë drejtimin e marrëdhënieve me Pekinin dhe stabilitetin rajonal, por mbi të gjitha ekuilibrin mes Kinës dhe SHBA-së.

Qendrat e votimit u hapën në orën 08:00 me orën lokale dhe mbyllen në orën 16:00, ndërsa rezultatet pritet të jenë të qarta në mbrëmje.

Zgjedhjet presidenciale janë një garë e paprecedentë me tre drejtime. Favoriti është William Lai Ching-te i Partisë Demokratike Progresive ( DPP ), nënkryetar aktual. Sfiduesit e tij janë Hou Yu-ih , kandidati i nacionalistëve të Kuomintang (KMT, i mbështetur nga Kina) dhe Ko Wen-je , i Partisë Popullore ( TPP ). Janë 19.5 milionë votues të thirrur për të rinovuar gjithashtu Parlamentin, Juanin Legjislativ.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani