Konflikti në Gaza, Izraeli stacionin flotën e tij në Detin e Kuq

Nga A2 CNN
1 Nëntor 2023, 19:02 | Bota
Konflikti në Gaza, Izraeli stacionin flotën e tij në Detin e Kuq

Forcat e Armatosura të Izraelit njoftuan se kanë përforcuar rajonin e Detit të Kuq me raketa të Marinës, pas disa sulmeve me raketa dhe dron nga rebelët Houthi shiitë të mbështetur nga Irani në Jemen.

Vendosja e anijeve në Detin e Kuq vjen si reagim ndaj njoftimit të organizatës në Jemen, ashtu edhe ndaj faktit që ditët e fundit janë hedhur raketa në territorin izraelit.

Në 31 tetor, sistemi “Iron Dome” ka kapur një raketë dhe dy dronë që janë lëshuar nga Jemeni kundër Izraelit.

Sipas Forcave të Armatosura izraelite, anijet u vendosën të martën "në përputhje me vlerësimin e situatës dhe si pjesë e rritjes së përpjekjeve të mbrojtjes në zonë".

Ushtria thotë se ka disa shtresa të mbrojtjes ajrore në zonë për të mbrojtur kundër sulmeve Houthi.

Ushtria amerikane është vendosur gjithashtu në rajonin e Detit të Kuq dhe ka kapur një numër të raketave dhe dronëve Houthi që po shkonin drejt Izraelit dy javë më parë.

A2 CNN Livestream

Dita jonë