Sondazh: Cilat janë faktorët më të rëndësishëm për zhvillimin e një fëmije?
  • Edukimi shkollor 10%
  • Kujdesi familjar 80%
  • Ndikimi i shoqërisë 10%

Moti i keq në SHBA, shkon në 50 numri i viktimave nga i ftohti

Nga A2 CNN
20 Janar 2024, 15:45 | Bota

Moti i keq në SHBA, shkon në 50 numri i viktimave nga i ftohti

Të paktën 50 njerëz kanë vdekur këtë javë si pasojë e motit të ashpër që goditi Shtetet e Bashkuara. Njoftimi është bërë nga autoritetet lokale. Vdekjet u raportuan në Illinois (verilindje), Kansas (qendër), New Hampshire (verilindje), shtetin e Nju Jorkut (verilindje), Wisconsin (në veri) dhe Uashington (në verilindje).

Temperaturat e ngrira, reshjet e borës dhe temperaturat e ftohta i kanë bërë rrugët jashtëzakonisht të rrezikshme, kanë penguar trafikun ajror, kanë mbyllur shkollat ​​dhe kanë lënë mijëra familje pa energji elektrike.

Në Oregon, 75,000 njerëz ishin pa energji të premten mbrëma, sipas faqes së internetit Poweroutage.us, dhe guvernatori shpalli gjendjen e jashtëzakonshme.

Sipas faqes së internetit Flightaware.com, 1100 fluturime në SHBA u anuluan dhe 8000 të tjera u vonuan për shkak të kushteve të motit, ndërsa vala e ftohtë pritet të vazhdojë në disa zona si në qendër të vendit gjatë fundjavës.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu