Sondazh: Sa e rrezikon Shqipërinë përshkallëzimi i konfliktit Iran - Izrael?
  • Shumë 22%
  • Pak 78%
  • Aspak 0%

Moti i keq shemb malin në Brazil, të paktën 12 viktima

Nga A2 CNN
24 Mars 2024, 08:31 | Bota

Moti i keq shemb malin në Brazil, të paktën 12 viktima

12 persona kanë humbur jetën dhe disa të tjerë janë shpallur të humbur jetën si pasojë e motit të keq që ka përfshirë Brazilin.

Situata më e rëndë paraqitet në rajoni malor të Petropolisit, ku katër anëtarë të së njëjtës familje mbetën të varrosur në rrënojat e shtëpisë së tyre, si pasojë e një rrëshqitje masive dheu, e cila shkatërroi çdo gjë që gjeti përpara.

Vajza tjetër e familje, 4 vjeçe, është nxjerrë e gjallë pas 16 orësh dhe ishte babai i saj që e kishte shpëtuar, i cili sipas dëshmitarëve e kishte mbrojtur me trupin e tij.

Katër viktima të tjera janë regjistruar në shtetin fqinj Espirito Santo, pikërisht në fshatin Mimoso do Sul.

Qeveria vendore ka njoftuar ndërkohë se do të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme. Në zonë ka gjithashtu 1200 njerëz të mbetur pastrehë dhe shtatë të zhdukur.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu