Muaji i shenjtë i Ramazanit, rritet çmimi i hurmave në Egjipt

Nga Anisa Braho
11 Mars 2024, 10:26 | Bota

Këtë të hënë, nis muaji i shenjtë i Ramazanit dhe hurmat janë një element kryesor për shumë njerëz gjatë këtij muaji. Por së fundmi, edhe ato janë prekur nga rritja e çmimeve.

Ndërsa muaji i Ramazanit po afrohet mes tendosjes ekonomike, egjiptianët po përballen me sfidën e rritjes së çmimeve të hurmave, një element kryesor për shumë njerëz gjatë muajit të shenjtë.

Në Festivalin e Hurmave në Kajro, i cili mbahet këtë vit midis 28 shkurtit dhe 5 marsit, blerësit shprehën shqetësime për rritjen e çmimeve, duke thënë se po zgjedhin sasi më të vogla këtë sezon.

Ata që ishin në gjendje të blinin 750 gramë (hurma) tani po blejnë gjysmë kilogramë, dhe ata që blinin një kilogram (hurma) tani po blejnë gjysmë kilogram ose edhe më pak”, tha Safaa Mohamed.

Gjatë dy viteve të fundit, çmimet e shumë ushqimeve bazë në Egjipt u rritën shumë më shpejt se inflacioni total, i cili u përshpejtua në një rekord prej 38% në shtator. Rritja ekonomike është ngadalësuar dhe shumë egjiptianë thonë se standardi i tyre i jetesës është gërryer.

Egjipti siguroi një marrëveshje të zgjeruar prej 8 miliardë dollarësh të mërkurën (7 mars) me Fondin Monetar Ndërkombëtar, disa orë pasi banka qendrore hodhi poshtë monedhën e saj dhe dha një rritje të normës me 600 pikë bazë në një shtytje për të stabilizuar ekonominë.

Monedha u dobësua në 49.5 paund egjiptian për dollar - shumë përtej rekordeve të mëparshme - nga rreth 30.85 paund, nivel që Egjipti është përpjekur ta mbrojë prej muajsh.

Çmimet e shumicës së mallrave përpara Ramazanit ishin tashmë të lidhura me një normë të tregut të zi për dollarin, duke arritur në 60-70 paund egjiptian për dollar. Ndikimi i zhvlerësimit të fundit në çmimet e mallrave ende nuk është parë në periudhën e ardhshme, thonë analistët.  

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli