Sondazh: Dita ndërkombëtare kundër SIDA-s, sa i përdorni masat mbrojtëse?
  • Gjithmonë 14%
  • Shpesh 14%
  • Asnjëherë 71%

Nëntori nis i acartë në Kinë, dimri ekstrem mbyll rrugë e hekurudha

Nga A2 CNN
8 Nëntor 2023, 13:55 | Bota
Nëntori nis i acartë në Kinë, dimri ekstrem mbyll rrugë

Kina prej fillimit të javës po përjeton temperatura rekord në dhjetëra qytete, për shkak të të ftohtit të acartë dhe erës, që ka pushtuar vendin.

Makinat kanë mbetur të bllokuara nën dëborë, në rrugë është e pamundur të ecësh në këmbë.

Disa linja hekurudhore janë mbyllur për shkak të ngricave. Që prej të shtunës së 4 nëntorit, veriu i Kinës është pushtuar nga një stuhi dëborë, që solli menjëherë rënie të temperaturave me 16 gradë brenda 24 orëve. 

Ditari A2 CNN