Sondazh: Cilat janë faktorët më të rëndësishëm për zhvillimin e një fëmije?
  • Edukimi shkollor 6%
  • Kujdesi familjar 83%
  • Ndikimi i shoqërisë 11%

Pakistani i përgjigjet Iranit, nis sulmet me raketa, vriten gra dhe fëmijë

Nga A2 CNN
18 Janar 2024, 06:51 | Bota

Pakistani thotë se ka nisur sulme me raketa në Iranin fqinj, dy ditë pasi një sulm iranian ndezi marrëdhëniet midis shteteve bërthamore. Pakistani tha se sulmet kishin goditur "strehimet e terroristëve" në provincën kufitare Sistan-o-Balochistan. Mediat iraniane raportuan se tri gra dhe katër fëmijë ishin vrarë.

Të dy kanë akuzuar prej kohësh njëri-tjetrin se strehojnë grupe militante që kryejnë sulme në rajonet e tyre kufitare. Të mërkurën në mbrëmje, mediat iraniane raportuan se disa shpërthime u dëgjuan pranë kufirit me Pakistanin, rreth qytetit të Saravanit. Ministria e Punëve të Jashtme të Pakistanit konfirmoi sulmet në një deklaratë dhe tha se "një numër terroristësh u vranë gjatë operacionit të bazuar në inteligjencë".

Veprimi ushtarak i Pakistanit vjen pasi ajo dënoi ashpër sulmin e Iranit të martën, i cili tha se vrau dy fëmijë. Irani tha se sulmet e tij kishin për qëllim një grup kryengritës me bazë në Pakistan, por Pakistani tha se civilët u vranë. Ajo kishte paralajmëruar Teheranin për "pasoja të rënda" për veprimin "ilegal" dhe ndaloi ambasadorin e Iranit të kthehej në vend dhe gjithashtu tërhoqi të dërguarin e tij nga Pakistani.

Irani këmbënguli se sulmet e tij kishin për qëllim vetëm Jaish al-Adl, të cilin e etiketon një grup terrorist, dhe jo qytetarët e Pakistanit. Megjithatë, fqinji i saj në lindje ishte i indinjuar nga veprimi. Pakistani tha se kishte ndodhur "pavarësisht ekzistencës së disa kanaleve të komunikimit". Të enjten, Pakistani mbrojti sulmet e veta në territorin iranian, duke thënë se veprimet e tij kishin për qëllim vetëm "terroristët" të njohur si Sarmachars.

"Ky veprim është një manifestim i vendosmërisë së palëkundur të Pakistanit për të mbrojtur dhe mbrojtur sigurinë e tij kombëtare kundër të gjitha kërcënimeve", tha Ministria e Jashtme. Pakistani theksoi se respekton plotësisht sovranitetin dhe integritetin territorial të Iranit dhe qëllimi i vetëm i aktit të sotëm ishte ndjekja e sigurisë dhe interesit kombëtar të Pakistanit, i cili është parësor dhe nuk mund të rrezikohet.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu