Sondazh: Sa prezent është aktiviteti fizik në përditshmërinë tuaj?
  • Çdo ditë 46%
  • Tre herë në javë 18%
  • Vetëm në fundjavë 4%
  • Asnjëherë 32%

Publikohen emrat e 3 amerikanëve të vrarë në Jordani, Biden: Përgjigjja ndaj sulmit do të jetë e fuqishme

Nga A2 CNN
30 Janar 2024, 07:07 | Bota

Publikohen emrat e 3 amerikanëve të vrarë në Jordani, Biden:

Përgjigjja e SHBA-së ndaj sulmit me dron në Jordani që vrau dhe plagosi pjesëtarë të shërbimit amerikan të dielën ka të ngjarë të jetë më e fuqishme se sulmet e mëparshme hakmarrëse amerikane në Irak dhe Siri, thanë zyrtarët për CNN.

Presidenti Joe Biden është nën presion në rritje për t'iu përgjigjur këtyre sulmeve në një mënyrë që të ndalojnë përgjithmonë. Militantët e mbështetur nga Irani kanë shënjestruar objektet ushtarake amerikane në Irak dhe Siri mbi 160 herë që nga tetori, dhe disa ligjvënës republikanë kanë bërë thirrje që SHBA-ja të godasë drejtpërdrejt brenda Iranit për të dërguar një mesazh të qartë.

Por sfida më e madhe tani për administratën Biden është se si t'i përgjigjet sulmit me dron, pa shkaktuar një luftë rajonale. Zyrtarët amerikanë kanë thënë vetëm se grupi iranian Kataib Hezbollah duket se e ka mbështetur sulmin.

SHBA-ja ka fajësuar grupet e mbështetura nga Irani dhe Pentagoni tha se mbante "gjurmët" e Kataib Hezbollahut, ndërsa  përsëriti gjithashtu se SHBA-ja nuk dëshiron një luftë me Iranin.

“Ne nuk kërkojmë luftë, por do të ndërmarrim veprime dhe do t'i përgjigjemi sulmeve ndaj forcave tona”, tha zëdhënësja e Pentagonit, Sabrina Singh.

Sipas mediave amerikane, të cilat citojnë një zyrtar amerikan, thuhet se droni i përdorur në sulm dukej se ishte i prodhuar nga Irani.

Zyrtari tregoi se ishte një "lloj droni Shahed", i cili është një dron sulmues i njëanshëm që Irani i ka ofruar Rusisë.

Irani ka mohuar akuzat e SHBA-së dhe Britanisë se ka mbështetur grupet militante të fajësuara për sulmin.

Publikohen emrat e 3 amerikanëve të vrarë në Jordani, Biden:

Qeveria amerikane ka publikuar emrat e tre trupave të vrarë nga sulmi me dronnë Jordani të dielën. Rreshteri William Jerome Rivers, 46 vjeç, specialisti Kennedy Ladon Sanders, 24 vjeç dhe specialistja Breonna Alexsondria Moffett, 23 vjeç u vranë kur një dron goditi njësinë e tyre të banimit. Sipas Pentagonit, tre ushtarët e vrarë të dielën në mëngjes vinin nga një njësi rezervë e ushtrisë me bazë në Fort Moore, në shtetin e Xhorxhias.

Gjenerali Jody Daniels, Shefi i Rezervës së Ushtrisë dhe Komandanti i Komandës së Përgjithshme të Rezervës së Ushtrisë Amerikane, bëri homazhe për ushtarët e rënë.

"Në emër të Rezervës së Ushtrisë, ndaj dhimbjen që ndjejnë miqtë, familjarët dhe njerëzit e tyre të dashur. Shërbimi dhe sakrifica e tyre nuk do të harrohen dhe ne jemi të përkushtuar të mbështesim ata që mbetën pas kësaj tragjedie", tha gjenerali Daniels.

Sulmi me dron ndodhi në Rukban, në verilindje të Jordanisë, pranë kufirit me Sirinë. Baza u emërua më vonë nga zyrtarët amerikanë si Kulla 22.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi