Sondazh: Cilat janë faktorët më të rëndësishëm për zhvillimin e një fëmije?
  • Edukimi shkollor 6%
  • Kujdesi familjar 82%
  • Ndikimi i shoqërisë 12%

Kritikoi luftën e Putin, pensionistja futet në burg për 5 vjet

Nga A2 CNN
29 Janar 2024, 20:05 | Bota

Kritikoi luftën e Putin, pensionistja futet në burg për 5 vjet

Një pensioniste 72-vjeçare është burgosur nga autoritetet ruse pasi bëri kritika ndaj presidentit Putin dhe luftës së tij në Ukrainë.

Yevgeniya Maiboroda, nga rajoni i Rostovit, do të vuajë pesë vjet e gjysmë pas hekurave për dy postime në mediat sociale, në një nga dënimet më të rënda që nga fillimi i luftës pothuajse dy vjet më parë.

Dënimi i ashpër është pjesë e ligjit rus që ndalon informacionet e rreme për ushtrinë e Putinit dhe është interpretuar si një paralajmërim për të tjerët nga qeveria.

Maiboroda pranoi se kishte ripostuar materiale në llogarinë e saj të mediave sociale por mohoi se ajo ishte e motivuar nga 'urrejtja politike' siç pretendonin prokurorët.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu