Trump fiton zgjedhjet në Iowa: Ne duhet të rimarrim vendin tonë

Nga A2 CNN
16 Janar 2024, 07:36 | Bota

Trump fiton zgjedhjet në Iowa: Ne duhet të rimarrim vendin tonë

Donald Trump siguroi fitore në garën e parë presidenciale republikane të vitit 2024 në Iowa, duke pohuar dominimin e tij mbi partinë, pavarësisht nga një sërë problemesh ligjore, ndërsa ai kërkon të mposhtë presidentin demokrat, Joe Biden.

Sipas projeksionit të CNN, Trump do të fitojë grupet parlamentare të Iowa-s, duke forcuar statusin e tij të kandidatit kryesor, ndërsa ai konkurron si kandidati i Partisë Republikane për vitin 2024 dhe të rimarrë Shtëpinë e Bardhë.

"Kjo ka qenë një përvojë e jashtëzakonshme", u tha Trump mbështetësve të tij në një fjalim pas fitores në Des Moines. "Dhe ata thanë, mirë, nëse fitoni me 12%, kjo është një fitore e madhe. Unë mendoj se e kemi dyfishuar atë. Mendoj se trefishohet ndoshta. Ndihem shumë mirë dhe jam i nderuar nga një shpallje kaq e hershme e fitores. Ne duhet të rimarrim vendin tonë. Kjo është koha që vendi ynë të kthehet së bashku, pavarësisht nëse jeni republikanë apo demokratë, është koha të mblidhemi dhe të zgjidhim problemet", tha Trump.

Ai falënderoi rivalët e tij republikanë në garë Ron DeSantis dhe Nikki Haley, si edhe bashkëshorten e tij Melania.

Ish-presidenti akuzoi presidentin aktual Joe Biden si më të keqin në historinë e SHBA-së dhe tha se gjyqet kundër tij ishin “ndërhyrje në zgjedhje" e projektuar nga presidenti.

Sipas rezultateve të raportuara nga gazetat dhe rrjetet kryesore të vendit, Trump mori 51% të votave, DeSantis u rendit i dyti me 21% dhe Haley në vendin e tretë me 19% të votave.

Iowa do të dërgojë 40 delegatë në Konventën Kombëtare Republikane, të planifikuar për 15-18 korrik në Milwaukee, Wisconsin. Gjithsej 2500 njerëz do të votojnë në konventë. Për të fituar nominimin presidencial të Partisë Republikane, një kandidati i nevojiten votat e 1215 delegatëve.

 

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi