"U fsheha poshtë trupit të të dashurit", modelja izraelite rrëfen tmerrin e masakrës së Hamasit në festival

Nga A2 CNN
5 Nëntor 2023, 18:02 | Bota

Një nga të mbijetuarat e masakrës së festivalit që u sulmua nga Hamasi ka treguar se si duhej të fshihej nën trupin e pajetë të të dashurit të saj në pjesën e pasme të një makine, ndërsa terroristët kaluan kufirin e Izraelit dhe vranë civilë të pafajshëm.

Modelja izraelite Noam Mazal Ben-David, 27 vjeç, u detyrua të hiqej si e vdekur për dy orë e rrethuar nga një grumbull kufomash pasi partneri i saj David Neman dhe dhjetëra të tjerë u qëlluan për vdekje nga terroristët e Hamasit para syve të saj. Ajo po humbiste gjak me shpejtësi pasi u qëllua në këmbë dhe ijë, por e dinte se duhej të heshtte për të qëndruar gjallë, shkruan Daily Mail.

Noam dhe i dashuri i saj ishin në mesin e argëtuesve të tmerruar që u larguan për të shpëtuar jetën e tyre ndërsa u ndoqën nga persona të armatosur të Hamasit në këmbë në festival dhe teksa raketat binin nga qielli. Zhurma në natyrë gjatë fundjavës, e cila u cilësua si një festë e 'miqve, dashurisë dhe lirisë së pafund' u kthye në një gjakderdhje e paimagjinueshme kur terroristët e Hamasit zbritën në Festivalin e Supernovës në Izraelin jugor dhe vranë 260 njerëz.

Çifti mbërriti për festivalin në orën 6:30 të mëngjesit të 7 tetorit, pa e ditur se do të bëhej një ditë në të cilën Hamasi do të lëshonte terror mbi Izraelin, duke vrarë 1400 izraelitë, shumë prej të cilëve ishin civilë. Duke përshkruar momentin që sigurimit i thanë të vraponte për jetën e saj, pasi terroristët spërkatën me plumba nëpër festival, ajo tha për Express  : “Ata na rrethuan dhe ata thjesht vazhduan të gjuanin pa pushim.

"Dëgjova një vajzë duke bërtitur "Ju lutem mos më merrni. Vetëm më lini të qetë". Por ata ende e rrëmbyen atë. Ata i bënë asaj gjëra të tmerrshme, të tmerrshme."

Noam, e cila nuk ishte në gjendje të ikte me makinën e saj sepse terroristët bllokuan daljet, kujtoi se si ata po telefononin në mënyrë të dëshpëruar familjen dhe miqtë, duke ndarë vendndodhjen e tyre dhe duke kërkuar ndihmë. Ajo përshkroi se si një nga argëtuesit që ishte me ta në makinë bërtiti se ajo ishte parë nga personat e armatosur.

“Ndërsa personat e armatosur të Hamasit u afruan, David më mori dhe më hodhi në pjesën e pasme të kontejnerit duke më thënë të futesha sa më thellë që të mundja dhe të fshihesha. Njëri prej tyre u hodh brenda dhe bërtiti "Allahu Akbar" dhe një bombë shpërtheu dhe ata filluan të qëllojnë pa pushim", tha ajo.

Për më shumë se gjashtë orë, mijëra pjesëmarrës të festivalit u fshehën pa ndihmën e ushtrisë izraelite ndërsa militantët e Hamasit spërkatën me armë automatike dhe hodhën granata. Një tjetër viktimë tragjike e festivalit ishte Shani Louk i cili u rrëmbye nga terroristët e Hamasit në festivalin elektronik Nova dhe parakaloi në pjesën e pasme të një kamioni.

Për më shumë se tre javë, familja e zonjës Louk u lut që gjermano-izraeliti të mund të shpëtohej nga terroristët.  Por nëna dhe motra e zonjës Louk njoftuan se ajo kishte vdekur javën e kaluar pasi u gjet një kockë nga baza e kafkës së saj.

Imazhet tronditëse nga pasojat e festivalit treguan automjete të braktisura dhe tenda të argëtuesve që kishin udhëtuar nga larg e gjerë për të kërcyer në shkretëtirë. Që kur Hamasi kreu një sulm të paprecedentë ndaj Izraelit, duke vrarë 1400 njerëz dhe duke marrë rreth 240 pengje, Izraeli është kundërpërgjigjur duke bombarduar Gazën pamëshirshëm.

Hakmarrja e Tel Avivit, e cila ka përfshirë një inkursion tokësor në territor, ka vrarë më shumë se 9,000 njerëz, sipas ministrisë së shëndetësisë të Gazës, e drejtuar nga Hamasi.

Numri në rritje i vdekjeve që nga bastisjet vdekjeprurëse të Hamasit më 7 tetor ka shkaktuar një mori protestash në Mbretërinë e Bashkuar, me mijëra mbështetës pro-palestinezë që dolën në rrugët e Londrës, Glasgow dhe Belfast të shtunën për të kërkuar një armëpushim.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu