Sondazh: Cilat janë faktorët më të rëndësishëm për zhvillimin e një fëmije?
  • Edukimi shkollor 11%
  • Kujdesi familjar 84%
  • Ndikimi i shoqërisë 5%

Ukraina shkatërron depozitat e naftës brenda në Rusi

Nga A2 CNN
19 Janar 2024, 17:45 | Bota

Ukraina shkatërron depozitat e naftës brenda në Rusi

Një zjarr i madh ka përfshirë një zonë ku depozitohej nafta në jug të Rusisë, në një ngjarje që autoritetet dyshojnë të jetë shkaktuar nga një sulm me dron nga Ukraina.

Mediat ruse thonë se katër rezervuarë nafte u dogjën dhe më pas zjarri u përhap në një sipërfaqe prej 1000 metrash katrorë. Fatmirësisht nga kjo ngjarje nuk pati të lënduar.

Guvernatori i Bryansk tha se droni u interceptua pranë qytetit Klintsy dhe eksplozivi i tij më pas ra në depon e naftës.

Ky sulm me dron është i dyti ndaj zonave të depozitimit të naftës ruse në dy ditët e fundit. Një sulm i paprecedentë shënjestroi një terminal të madh të ngarkimit të naftës në qytetin e Shën Petersburg, të enjten.

Raportet ruse sugjeruan se droni u rrëzua pa shkaktuar dëme, por kishte indikacione në Kiev se sulmi, deri tani nga kufiri ukrainas, shënoi një fazë të re në strategji.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi