Sondazh: Si e vlerësoni terapinë në çift?
  • E kam provuar, e dobishme 25%
  • E padobishme 0%
  • S' e di,nuk e kam provuar 75%

Uragani Otis godet Meksikën, 27 viktima në Acapulco

Nga A2 CNN
27 Tetor 2023, 08:14 | Bota

Uragani Otis godet Meksikën, 27 viktima në Acapulco

Të paktën 27 persona kanë humbur jetën pasi uragani Otis, një nga stuhitë më të fuqishme që ka goditur ndonjëherë Meksikën, goditi resortin e plazhit të Paqësorit, Acapulco.

Me erëra prej 270 kilometrash në orë shkatërroi çatitë e shtëpive dhe hoteleve, shkuli pemët nga toka dhe ndërpreu kryesisht komunikimet dhe lidhjet rrugore me rajonin.

Disa spitale u detyruan të evakuojnë pacientët mes përmbytjeve të rrugëve dhe lanë makinat të zhytura në baltë në qytetin me gati 900.000 njerëz.

"Ajo që pësoi Acapulco ishte vërtet katastrofike", tha Presidenti Andres Manuel Lopez Obrador në një konferencë shtypi në Mexico City të enjten.

Qeveria ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në rajon. Në pak orë, Otis u intensifikua nga një stuhi tropikale në kategorinë më të fuqishme të shkallës me pesë shkallë Saffir-Simpson përpara se të godiste tokën, duke i kapur autoritetet në befasi.

Organizata Botërore Meteorologjike e përshkroi uraganin si "një nga ciklonet tropikale më të intensifikuara më të shpejtë në histori".

Njerëzit në Acapulco treguan një kalvar të tmerrshëm, ndërsa Otis arriti në tokë brenda natës, herët të mërkurën. Disa banorë u zhytën për orë të tëra nëpër baltë dhe mbeturina në përpjekje për të gjetur ushqim dhe strehim.

Ministria e Mbrojtjes tha se rreth 8400 anëtarë të ushtrisë, forcave ajrore dhe gardës kombëtare të Meksikës ishin vendosur në dhe rreth Acapulco-s për të ndihmuar në pastrimin.

Acapulco është qyteti më i madh në shtetin jugor të Guerrero, një nga më të varfrit në Meksikë. Ekonomia lokale varet shumë nga turizmi dhe Otis shkaktoi dëme të mëdha në disa nga hotelet më të famshme në bregdetin e qytetit.

Duke e quajtur stuhinë "totalisht shkatërruese", guvernatori i Guerreros, Evelyn Salgado tha se 80 për qind e hoteleve të qytetit ishin goditur nga stuhia dhe se autoritetet po punonin për të rivendosur energjinë elektrike dhe për të riaktivizuar pompat e ujit të pijshëm.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani