Sondazh: Cilin stil pëlqeni më shumë për dekorimet e fundvitit?
  • Tradicional 50%
  • Modern 19%
  • Pak nga të dyja 31%

Ushtria izraelite: Kemi rrethuar plotësisht Gazën

Nga A2 CNN
2 Nëntor 2023, 22:22 | Bota

Ushtria izraelite: Kemi rrethuar plotësisht Gazën

Forcat izraelite kanë rrethuar Gazën, bastionin e Hamasit.Kjo është ajo që ka bërë të ditur mbrëmjen e së enjtes ushtria izraelite teksa vijon sulmin e saj në Rripin e Gazës.

Forcat izraelite të Mbrojtjes bënë të ditur se ushtarët janë përfshirë në luftime militantët e Hamasit që organizonin sulme që nga tunelet ku fshiheshin.

Ndërkohë, OKB ka njoftuar më herët gjatë ditës se katër nga shkollat ​​e saj që përdoreshin si strehimore ishin dëmtuar dhe paralajmëroi se mungesa e ujit po përkeqësohej.

Ministria e Shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi thotë se mbi 9,000 palestinezë janë vrarë.

Të paktën 20 persona thuhet se u vranë në një shkollë në kampin e refugjatëve Jabalia, tha UNRWA, ndërsa një fëmijë thuhet se u vra në një strehë të kthyer në shkollë në kampin e refugjatëve në Beach.

BBC ka verifikuar dy video nga shkollat. Autoritetet e Hamasit në Gaza fajësuan sulmet ajrore izraelite. IDF nuk ka komentuar ende.

Debat - nga Alba Alishani