Kurti flet për draft-statutin e ri: Pakrahasimisht më i avancuar, por kemi vërejtjet tona

Nga A2 CNN
7 Nëntor 2023, 18:06 | Kosova

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka deklaruar se draft-statuti i Asociacionit për komunat me shumicë serbe i propozuar nga Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës është “pakrahasimisht më i avancuar” sesa marrëveshjet e mëhershme, por ka thënë se megjithatë ai si kryeministër i ka paraqitur vërejtjet dhe kritikat e tij edhe ndaj këtij drafti.

"Për hir të konfidencialitetit të draftit nuk mund të flasë as për vërejtjet e kritikat e mia. Ato janë shumë të rëndësishme. Ia kam përcjellë emisarit evropian, nëpërmjet zëvendësit tim Besnik Bislimi më 24 tetor, dy ditë para se të takohemi në Bruksel, më 26 tetor. Ky është draft krejtësisht tjetër, është pakrahasimisht më i avancuar, por kjo nuk do të thotë që ne jemi të kënaqur, andaj edhe unë i kam dërguar vërejtjet dhe kritikat e mia”, ka thënë Kurti gjatë vizitës në Qendrën Nacionale të Xhudos në Pejë, ku mori pjesë në ceremoninë e përfundimit të trajnimit të pjesëtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës.

Ai shtoi më tej se, në takimin e 26 tetorit ka pranuar të vendosë nënshkrimin e tij vetëm në kuadër të dokumenteve në formë të pakos, e jo të dokumenteve veç e veç.

Sa i përket vizitës së Lajçak në Kosovë dhe konkluzioneve pas takimit që ai pati me zëvendëskryeministrin Besnik Bislimi, i pari i Qeverisë ka thënë se nuk ka biseduar ende me Bislimin, për shkak të angazhimeve të tij në terren, por që në mbrëmje do të takohen dhe do të diskutojnë lidhur me këtë çështje.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu