Sondazh: A mendoni se figura e Ismail Qemalit njihet sa duhet?
  • Po 17%
  • Jo 78%
  • Nuk e di 6%

Hekurudha Prishtinë-Durrës, shpallet kompania fituese për studimin e fizibilitetit

Nga A2 CNN
17 Nëntor 2023, 14:53 | Aktualitet

Hekurudha Prishtinë-Durrës, shpallet kompania fituese për

Së shpejti do të nisin punimet për ndërtimin e hekurudhës Prishtinë-Durrës.

Në një postim në rrjetin social Facebook, Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor në Kosovë, Liburn Aliu njoftoi se është shpallur kompania fituese për studimin e fizibilitetit për realizimin e kësaj vepre.

Projekti pritet të kushtojë kosto 700 milionë euro, dhe do të financohet nga buxhetet e dy shteteve Shqipëri-Kosovë.

Qeveria e Shqipërisë ka planifikuar një pjesë të fondeve për ndërtimin e saj në buxhetin për vitin 2024.

Debat - nga Alba Alishani