Sondazh: Cilat janë faktorët më të rëndësishëm për zhvillimin e një fëmije?
  • Edukimi shkollor 10%
  • Kujdesi familjar 80%
  • Ndikimi i shoqërisë 10%

Kriptomonedhat e nisin vitin në rritje, Bitcoin vlen 45 mijë dollarë

Nga Marjo Brakaj
2 Janar 2024, 16:31 | Ekonomi

Bitcoin, monedha virtuale më e përhapur në botë vlen këtë fillim-vit plotë 45 mijë dollarë.

Ky është niveli më i lartë i regjistruar që prej prillit të vitit 2022. Analizë të tregjeve të kriptomonedhave e lidhin gjallërimin me rënien e inflacionet dhe sinjalet për lehtësimin e normave të interesit.

Të dhënat nga Coin Market Cap tregon se gjallërimi ka përfshirë edhe monedhat e tjera digjitale.

Në Shqipëri përllogaritet të jenë deri në 50 mijë portofole investime në kriptomonedha, kryesisht në Bitcoin vlera e të cilave shkon në rreth 90 milionë dollarë. 

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu