Sondazh: Si e gjykoni vendimin, që të përjashtohen policët që kanë përdorur “Sky” apo “Enchrochat”?
  • Të panevojshëm 17%
  • Të drejtë 22%
  • Të vonuar 61%

Lufta Hamas-Izrael, Rama do të marrë pjesë në forumin e Paqes në Paris: Armëpushim në këmbim të lirimit të pengjeve

Nga A2 CNN
7 Nëntor 2023, 07:09 | Politikë

Lufta Hamas-Izrael, Rama do të marrë pjesë në forumin e

Shqipëria mbështet thirrjen e presidentit Biden për një pauzë humanitare në Gaza. Kështu është shprehur kryeministri Edi Rama në një postim në X, ndërsa bën thirrje për t’i dhënë fund konfliktit në Lindjen e Mesme.

“Ndërsa qëndrojmë me vendosmëri me Izraelin kundër Hamasit, ne jemi gjithashtu shumë të shqetësuar për vuajtjet e civilëve dhe shkatërrimin në Gaza. Është thelbësore t'i jepet fund këtij konflikti përpara se ai të përshkallëzohet më tej dhe të dalë jashtë kontrollit. Shqipëria mbështet thirrjen e Presidentit Biden për një pauzë humanitare.”

Sipas tij, “në këmbim të një armëpushimi të menjëhershëm, Liga Arabe dhe Turqia duhet të sigurojnë lirimin e pakushtëzuar dhe të sigurt të të gjitha pengjeve të mbajtura nga Hamasi”.

Rama thekson se pas krimeve të tmerrshme të kryera më 7 tetor, nuk mund të ketë të ardhme politike për Hamasin, teksa njofton se do t’u bashkohet liderëve botërorë në Forumin e Paqes në Paris.

“Sipas një mandati të OKB-së, një forcë ndërkombëtare e udhëhequr nga Liga Arabe mund të marrë përkohësisht kontrollin e Gazës, duke lehtësuar një kalim të përgjegjësive qeverisëse nga Hamasi tek Autoriteti Palestinez. Së shpejti, do të bashkohem me liderët e tjerë botërorë në Forumin e Paqes në Paris, ku do të diskutojmë mënyrat për rivendosjen e paqes në Lindjen e Mesme.”

Ditari A2 CNN