Takimi i Ramës në Itali, Berisha e Basha bëhen bashkë: Aheng me administratën

Nga Anesti Barjamemaj
26 Maj 2024, 17:33 | Politikë

Mitingu i kryeministrit Edi Rama në Itali, për opozitën nuk ishte një takim me diasporën, por aheng me administratën. Teksa Rama, bashkë me delegacionin që e shoqëronte, nuk kishte mbërritur ende në Milano, Sali Berisha, duke iu referuar një mesazhi të një qytetari, shkroi në mediat sociale se kreu i qeverisë kishte marrë me vete dhe administratën. 

Këtë akuzë, kreu i Rithemelimit e mbështeti edhe me foto dhe video, duke shtuar se një pjesë e madhe e mësuesve ishin detyruar të shkonin në Milano. 

Edhe kreu i Partisë Demokratike zyrtare, Lulzim Basha, takimin e Ramës në Itali e quajti cirk dhe aheng. Duke analizuar fjalimin e Ramës para emigrantëve, Basha deklaron se diaspora pret propozime konkrete dhe zgjidhje për të drejtën e votës: “Vetëm pellazgët dhe ilirët mbetën pa u fajësuar për korrupsionin e qeverisë së Edi Ramës, për dështimet, për premtimet e pambajtura, për shpopullimin dhe mohimin e të drejtave të atyre që shpërnguli përgjatë qeverisjes së tij nga vendlindja. Një i papërgjegjshëm që reciton për të vjedhur suksesin e shqiptarëve të ndershëm nëpër botë, për të mbuluar njollat e turpit të pushtetit të tij të korruptuar në çdo qelizë dhe për të fshehur dështimet e qeverisjes së tij, nuk bën gjë tjetër vetëm se shton agoninë e një sistemi të vdekur”. 

Sipas Bashës, i cili vijon përgatitjet për programin për zgjedhjet e vitit 2025, propozimet e PD-së i japin zgjidhje aspiratës së emigrantëve për të vendosur për Shqipërinë e përbashkët.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Edicioni informativ nga Suela Demiri