Sondazh: Sa prezent është aktiviteti fizik në përditshmërinë tuaj?
  • Çdo ditë 46%
  • Tre herë në javë 18%
  • Vetëm në fundjavë 4%
  • Asnjëherë 32%

"Të moshuarit jetojnë në varfëri", Meta: Duhet rritje dhe indeksim i vazhdueshëm i pensioneve

Nga A2 CNN
30 Janar 2024, 15:20 | Politikë

"Të moshuarit jetojnë në varfëri", Meta: Duhet

Ilir Meta akuzoi qeverinë se ka braktisur pensionistët, për të cilët thotë se jetojnë nën nivelin e varfërisë, për shkak të shpërndarjes së padrejtë të të ardhurave.

Tjetër faktor që rëndon mbi të moshuarit, pohon kreu i Partisë së Lirisë, është shtrenjtimi i çmimeve të produkteve që kanë peshën më të madhe në shpenzimet e pensionistëve.

Ndërhyrjet duhet të shkojnë përtej skemës së pensioneve, shpjegon Meta.

Ndalimi i shpopullimit të Shqipërisë, në gjykimin e Ilir Metës, është gjithashtu shumë i rëndësishëm në përmirësimin e skemës së pensioneve.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi