Shtëpia e Bardhë nis negociatat me Elon Musk për të mundësuar internet satelitor në Iran

Nga A2 CNN
22 Tetor 2022, 08:21 | Teknologji
Shtëpia e Bardhë nis negociatat me Elon Musk për të

Shtëpia e Bardhë ka filluar bisedimet me Elon Musk për të mundësuar që shërbimi satelitor i kompanisë SpaceX të ofrohet në Iran. Lajmi u njoftua të premten nga CNN, duke cituar zyrtarë amerikanë në dijeni të bisedimeve. Sipas tyre Shtëpia e Bardhë e shikon shërbimin e internetit të quajtur Starlink, si një mënyrë të mundshme për t’u lejuar iranianëve qasjen në internet, dhe anashkalimin e kufizimeve të qeverisë.

Qeveria iraniane kufizoi së tepërmi qasjen në internet, pasi filluan protestat për vdekjen e 22-vjeçares Mahsa Amini, e cila ishte arrestuar nga ashtuquajtura policia e moralit.

“Po bëjmë çfarë të mundemi për të mbështetur aspiratat e popullit iranian”, i tha CNN-it një zyrtar i lartë i administratës amerikane.

“Njëkohësisht, kjo është vërtet një lëvizje iraniane, e udhëhequr nga vajzat dhe që po përhapet në aspekte të tjera të shoqërisë. Dhe ne nuk duam kurrsesi të eklipsojmë lëvizjen e tyre”, tha zyrtari.

Shtëpia e Bardhë nuk iu përgjigj menjëherë kërkesave të Zërit të Amerikës për koment.

Shërbimi Starlink, i cili përdor satelitët për të transmetuar shërbim interneti drejt tokës, i ka ofruar internetin Ukrainës që kur Rusia sulmoi ushtarakisht.

CNN njoftoi javën e kaluar se kompania SpaceX i ka kërkuar Pentagonit të paguajë dhjetëra miliona dollarë në muaj për të financuar shërbimin Starlink në Ukrainë. Pasi kjo u raportua në edicionet e lajmeve, zoti Musk shkruajti në Twitter se e ka tërhequr mbrapsht kërkesën për fonde.

Nuk dihet nëse shërbimi Starlink po kërkon financimin e qeverisë së Shteteve të Bashkuara për të mundësuar aktivitetin në Iran.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi