Bochum bën mrekullinë, përmbys humbjen 0-3 dhe mbetet në Bundesligë

Nga A2 CNN
28 Maj 2024, 08:24 | Futboll

Bochum bën mrekullinë, përmbys humbjen 0-3 dhe mbetet në

Bochum mbetet në Bundesligë, pasi kapërceu një deficit 0-3 në ndeshjen e parë në ‘play-out’ të ligës gjermane 2023-24. Njerëzit e Heiko Butscher u rikuperuan nga katastrofa e ndeshjes së parë dhe barazuan në të dytën. Me penallti ata lanë pa promovim Fortuna, e cila u mbyt para tifozëve të saj.

Rezultati 0-3 në ndeshjen e parë në Bochum vuri në litar mysafirët e të hënës. Por ishte një takim krejtësisht ndryshe. Një dopietë e Hofmann dhe një paraqitje e Stogerit (pikërisht ish-Fortuna, me një gol dhe dy asistime) shërbyen për të arritur barazimin. I gjithë efikasiteti që kishte Fortuna në ndeshjen e parë nuk më ishte i pranishëm. Edhe Andreas Luthe pati një lojë të shkëlqyer në portën e Bochum.

Megjithatë, dueli u zgjidh me penallti. Dhe atje ishte japonezi Takashi Uchino që humbi vendimtarin, duke lëshuar gëzim në Bochum dhe drama në Merkur Spiel-Arena. Me këtë rezultat, ata që promovohen në Bundesligë janë St Pauli dhe Kiel, ndërkohë që Këlni dhe Darmstadt bien në Bundesliga 2.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani