“Qetësohuni lepuj”, Ballist Morina provokon keq serbët, komenton në faqen zyrtare të UEFA-s, premton një dron të dytë

Nga A2 CNN
22 Nëntor 2023, 16:51 | Futboll
“Qetësohuni lepuj”, Ballist Morina provokon keq serbët,
Ballist Morina

Të gjithë e njohim Ballist Morinën, emri i vërtetë i të cilit është Ismail. Ai është bërë i famshëm dhe i dashur mes shqiptarësh për veprimin e pabesueshëm të 14 tetorit të vitit 2014, kur ngriti dronin e famshëm në stadiumin e Partizanit të Beogradit, gjatë përballjes mes Serbisë dhe kombëtares shqiptare të futbollit.

Por, duket se, tifozi i famshëm i kuqezinjve nuk është mjaftuar me kaq, pasi së fundmi ai ka lënë një koment në faqen zyrtare të UEFA-, që i ishte dedikuar kualifikimit të Serbisë në EURO 2024, përmbajtja e të cilit është konsideruar “skandal” nga mediat serbe.

“Qetësohuni lepuj, unë jam këtu për të rregulluar fatin tuaj, mos u shqetësoni për këtë! Shihemi në fazën e eliminimit!”

Komenti i Ballist (Ismail) Morinës në profilin e UEFA-s

Ky është komenti që ka lënë Ballist Morina te faqja e UEFA-s, kushtuar kualifikimit të Serbisë në “Gjermani 2024”.

I menjëhershëm ka qenë edhe reagimi i medias serbe “kurir.rs”, e cila i kanë kushtuar makthit të tyre nisur nga komenti i lënë nga Ballist Morina në faqen e UEFA-s:

“SKANDAL! Sërish provokim i urrejtjes serbe: Një tifoz i Shqipërisë fyen dhe nënçmoi popullin tonë përmes llogarisë zyrtare të UEFA-s. Kualifikimi kombëtares serbe të futbollit në Kampionatin Europian shkaktoi shumë vëmendje në Shqipëri. Në llogarinë zyrtare të UEFA-s kushtuar EURO 2024, pasi Serbia siguroi zyrtarisht një vend në spektaklin e madh, një numër i madh komentesh negative nga Shqipëria thjesht ‘e varrosën’ këtë profil.

I pari që pa kalimin historik të Serbisë në Kampionatin Europian pas 24 vitesh ishte Ismail Morina, një fytyrë e njohur për ne. Njeriu që hodhi një dron në ndeshjen ndërmjet Serbisë dhe Shqipërisë, luajti më 14 tetor 2014 në stadiumin Humska dhe kështu shkaktoi trazira dhe ndërprerje të ndeshjes. Pastaj iku nga Beogradi dhe vetëm kur ishte jashtë kufijve të Serbisë u mburr me krimin e tij. Droni mbante flamurin e krijesës fashiste “Shqipëria e Madhe”.

Këtë herë në faqen e UEFA-s në Instagram, Ismail Morina, i cili e quan veten “Ballist Morina”, ka shkruar dy fjali provokuese, duke shkaktuar një ortek komentesh nga tifozët e Serbisë dhe Shqipërisë.

– Qetësohuni lepuj, unë jam këtu për të rregulluar fatin tuaj, mos u shqetësoni për këtë! Shihemi në fazën e eliminimit! (ky është komenti i lënë nga Ballist Morina në faqen e UEFA-s)

Simpatizantët serbë nuk i mbetën borxhli, ata u kundërpërgjigjën në të njëjtën mënyrë, ndërsa njoftimi i tij i provokoi bashkatdhetarët që të vazhdojnë të ofendojnë serbët dhe Serbinë në kor. UEFA nuk ka reaguar, pavarësisht komenteve provokuese dhe frikësuese dhe nuk ka fshirë gjithçka që është shkruar. Kjo lloj histerie vazhdoi për ditë të tëra më pas dhe në rrjetet sociale u shfaqën video të djegies së flamurit serb nga disa dhjetëra shqiptarë me mesazhin:

– Ju presim!

Është e qartë se shqiptarët po përgatisin një atmosferë linçimi dhe provokimesh ndaj serbëve, të mësuar nga përvoja e nëntë viteve më parë. Ndonëse tifozët e Shqipërisë ishin nismëtarët e incidentit dhe skenave të pakëndshme, federata e tyre dhe ekipi kombëtar nuk u ndëshkuan dhe shkuan të paprekur në Kampionatin Evropian për herë të parë në histori.

Më pas UEFA vendosi zyrtarisht fajin e Shqipërisë, por e ndëshkoi Serbinë. Ndeshja u regjistrua me rezultat 3:0 për Serbinë, por në të njëjtën kohë shqiponjave iu hoqën tri pikë, të cilat ishin vendimtare në rezultatin përfundimtar, në një precedent të paparë. Në Shqipëri, Serbia mundi vendasit 2:0 në një stadium të mbushur plot dhe armiqësor në Elbasan, me golat e Aleksandar Kolarov dhe Adem Ljajiç.

Duke marrë parasysh tensionet e mëdha nga ana e shqiptarëve ndaj serbëve dhe Serbisë, lind pyetja nëse UEFA duhet të veprojë me sens të shëndoshë dhe të ndajë dy kombëtaret në short. Kjo ndoshta nuk do të ndodhë, sepse zyrtarisht nuk ka tensione politike mes dy vendeve. UEFA ka ndarë më parë Armeninë dhe Azerbajxhanin, ose Rusinë dhe Ukrainën, në kualifikuese.

Ismail Morina u arrestua disa herë dhe u vendos në arrest shtëpiak. Pas incidentit në Beograd, ai u arratis në Kroaci, ku u burgos, por Zagrebi zyrtar nuk e dorëzoi në Beograd, edhe pse u kërkua, por në Itali. Në vitin 2015, policia shqiptare arrestoi Morinën për armëmbajtje pa leje, por e gjitha ishte një farsë për mediat. Në Shqipëri Morina shihet si hero kombëtar.”, thuhet ndër të tjera në shkrimin e kurir.rs.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi