Sondazh: Ku do e kaloni natën e ndërrimit të viteve?
  • Famije 77%
  • Restorant/bare 7%
  • Jashtë vendit 16%

“Kur halli i dikujt kthehet në argëtim”, stuhia e ditëve të fundit tërheq sërfistët ekstrem në plazhin e Durrësit

Nga Elitjona Doko
5 Nëntor 2023, 15:26 | Sporte të tjera

Erërat e forta dhe moti i keq që ka përfshirë zonën e Durrësit nuk është përkthyer në largim të turistëve pasi ka nga ata që për të vajtur në plazh presin stuhinë.

Këto janë sportistët e windserfit të cilët zëvendësuan pushuesit tradicional të plazhit të Durrësit duke praktikuar sportet ekstreme në një det të trazuar.

Gjithçka që u duhet këtyre të rinjve për të shijuar emocione të forta dhe adrenalinë është era e fortë dhe deti dallgëzuar. Për ta moti i trazuar, e me stuhi mbetet ideali për të praktikuar sportet ekstreme si Kitesurf dhe windsurf.

Elementet kryesore për zhvillimin e këtyre disiplinave mbetet guximi dhe përgatitja fizike. Për praktikuesit, ky sport është spektakolar, ndaj çdo kush duhet ta provojë.

Krahas të rinjve shqiptar, shumë të huaj bëhen vazhdimisht pjesë e këtij ekipi, siç është edhe kjo e sportiste nga Polonia.

“Vij nga Polonia enkas për të praktikuar sportet ekstreme ujore. Nuk është hera e parë që vij në Shqipëri. Ndjehem shumë e mikpritur. Më pëlqejnë sportet ekstreme dhe Shqipëria ka një vijë bregdetare të mrekullueshme që na i favorizon të tilla sporte të guximshme ujore”, shprehet Aleksandra, sportiste.

Nëse era fryn në drejtimin e duhur, tre vende në plazhin publik të Durrësit, Plazhi i Sektorit Rinia dhe Gjiri i Lalëzit janë disa zonat më të përshtatshme për ta zhvilluar këtë sport të guximshëm ujor.

Gjithçka që duhet përdorur është një bord për të lundruar, një rrip për fiksuar e për t’u lidhur nëpërmjet një fibre me pjesën tjetër mbështetëse, ndërsa për të tjerat mendon natyra.

Ditari A2 CNN