Sondazh: Sa prezent është aktiviteti fizik në përditshmërinë tuaj?
  • Çdo ditë 42%
  • Tre herë në javë 25%
  • Vetëm në fundjavë 8%
  • Asnjëherë 25%

Tërmeti që tronditi 6 shtete dhe çau rrugët

Nga A2 CNN
26 Tetor 2018, 08:11 | Ballkani

Tre tërmete të fuqishëm u shënuan brenda një ore në detin Jon pak pas mesnatës së të enjtes.

Lëkundja më e fuqishme ishte ajo me magnitudë 6.8 ballë, e cila u regjistrua rreth orës 1 të mëngjesit,  36 km në jug të ishullit turistik Zakinthos, në thellësinë e 16.6 km.

https://twitter.com/twitter/statuses/1055606801423572992

Tërmeti u ndje deri në Athinë, Shqipëri, Itali, Maltë, Maqedoni e Libi.

Dy lëkundjet e tjera kishin një intensitet prej 5.1 dhe 5.2 ballë. Instituti kombëtar i gjeofizikës e vullkanologjisë në Greqi, paralajmëroi për mundësinë e një cunami, por më pas alarmi tërhoq.

Paralajmërime pati edhe për brigjet e Kalabrisë, Pulias dhe Sicilisë, ku u aktivizua alarmi portokalli.

Deri më tani nuk ka raportime për të lënduar. Disa foto të publikuara në mediat greke tregojnë çarje të dukshme te tokës.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli