“Ylli i mirënjohjes publike”, vlerësohen shtatë sportistë kampionë të Shqipërisë

Nga A2 CNN
28 Mars 2023, 15:51 | Sporte të tjera
“Ylli i mirënjohjes publike”, vlerësohen shtatë

Shtatë prej yjeve të sportit shqiptar, kampionë bote dhe kampionë Evrope u nderuan me “Yllin e Mirënjohjes Publike”. Vlerësimi për sportistët e disiplinave të ndryshme u organizua nga kryeministri Edi Rama.

“Nëse deri më tani, krenaria e Shqipërisë vinte nga atletika dhe peshëngritja, listës së sukseseve kuqezi në muajt e fundit i janë shtuar edhe disiplina të tjera sportive.

Nderimi ishte për peshëngritësit Briken Calja, Erkand Qerimaj, skiatoren Lara Colturi, boksierin Alban Beqiri, kampioni e botës në bilardo Eklent Kaçi dhe kampionen e botës në Bodybuilding, Gentiana Beqa.

BRIKEN CALJA              PESHËNGRITËS

ERKAND QERIMAJ       PESHËNGRITËS

LARA COLTURI             SKIATORE

Faleminderit të gjithëve. Ishte një sezon i gjatë dhe i lodhshëm, por arritëm disa objektiva dhe jam e lumtur.

EKLENT KAÇI                KAMPIONBOTE NË BILARDO

GENTIANA BEQA         KAMPIONE E BOTËS NË BODYBUILDING”

Kryeministri Edi Rama

Yjeve kuqezi të sportit iu kërkua të bëhen pjesë e projektit “Kampioni në Shkollën Time”, për të shërbyer si shembuj dhe për të edukuar fëmijët.

A2 CNN Livestream

A2 Sport