Goditet selia ruse në Kherson, 8 të vdekur

Nga A2 CNN
26 Shtator 2023, 09:10 | A2 CNN në Ukrainë
Goditet selia ruse në Kherson, 8 të vdekur

Forcat ukrainase goditën selinë ruse në rajonin Kherson me sisteme raketash të shumëfishta Himars, duke vrarë 8 oficerë dhe duke plagosur 7 të tjerë. Kjo u njoftua nga një burim në shërbimin ukrainas të sigurisë, siç raporton Ukrainska Pravda.

Burimi ndau një video të sulmit, i cili ndodhi gjatë një takimi ku morën pjesë oficerë nga Regjimenti i 24-të i Pushkës së Motorizuar dhe Divizioni i 70-të i Pushkave të Motorizuara.

“Takimi përfundoi para kohe: 8 oficerë kanë statusin ‘200’, 7 ‘300’”, tha burimi, duke iu referuar kodeve numerike të përdorura për të treguar përkatësisht të vdekurit dhe të plagosurit.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi