Sondazh: Si e vlerësoni terapinë në çift?
  • E kam provuar, e dobishme 25%
  • E padobishme 0%
  • S' e di,nuk e kam provuar 75%

Çekia blen 24 avionë luftarakë F-35

Nga A2 CNN
27 Shtator 2023, 17:09 | Bota
Çekia blen 24 avionë luftarakë F-35

Qeveria çeke ka miratuar blerjen e 24 avionëve F-35 të prodhimit amerikan në një total prej 150 miliardë CZK, shkruajnë mediat e huaja.

Ministrja e mbrojtjes, Jana Cernochova, njoftoi sot në një konferencë shtypi se kjo shumë përfshin gjithashtu të gjitha shpenzimet që lidhen me përgatitjen e operacioneve në Çeki.

Ministri theksoi se, i pari nga avionët luftarakë do të jetë gati në vitin 2029 dhe të 24 do të jenë në vend deri në vitin 2035. Kjo do të jetë kontrata më e madhe e mbrojtjes e nënshkruar ndonjëherë nga Çekia.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani