Sondazh: Cilat janë aktivitetet tuaja gjatë fundjavës?
  • Sport 13%
  • Me miqtë dhe familjen 53%
  • Rri në shtëpi 33%

Arsyeja pse foshnjat nuk duhet të pinë ujë 

Nga A2 CNN
8 Tetor 2023, 11:53 | Lifestyle
Arsyeja pse foshnjat nuk duhet të pinë ujë 

Pirja e ujit është një nga mënyrat më të mira (dhe më të lehta) për t’u kujdesur për shëndetin tuaj. Në fund të fundit, trupi ynë është 60% ujë. Nisur nga kjo, mendohet se edhe foshnjat kanë nevojë për ujë, por nuk është kështu. Foshnjat nën 6 muaj nuk duhet të pinë ujë, pasi mund të ketë pasoja të mëdha.

Akademia Amerikane e Pediatrisë është mjaft strikte me rekomandimet e saj që foshnjat në muajt e parë duhet të kenë vetëm qumësht gjiri dhe/ose formulë. Foshnjat marrin të gjithë hidratimin që u nevojitet nga formula dhe qumështi i gjirit, dhe më shumë se kaq mund të jetë e rrezikshme.

Pse foshnjat nuk mund të pinë ujë?

Mund të jetë joshëse të dëshironi t’i jepni fëmijës tuaj një gllënjkë ujë. Ndoshta është një ditë e nxehtë vere dhe ai duket i etur. Ose ndoshta dëshironi të shtoni pak më shumë ujë në formulë sesa kërkon paketa, por asnjëra nga këto dyja nuk është një ide e mirë. Qumështi i gjirit ose formula (kur përgatitet sipas udhëzimeve të paketimit) përmban shumë ujë për ta mbajtur fëmijën tuaj të shëndetshëm. Qumështi i njeriut është rreth 87% ujë. Formula është rreth 85% ujë.

Cilat janë rreziqet?

Uji mbush barkun e foshnjës
Një nga arsyet pse uji është një pije kaq e përsosur për njerëzit e moshuar është se ai siguron hidratimin që i nevojitet trupit tuaj pa kalori shtesë. Mirëpo, foshnjat kanë nevojë për këto kalori. Ata kanë nevojë për energjinë ose atë që marrin nga qumështi i gjirit dhe formula. Kur i jepni ujë një fëmije, ai zë një hapësirë të vlefshme barku.

Dhënia e ujit fëmijës suaj do të thotë më pak vend për qumështin e njeriut ose formulën, të cilat përmbajnë vitaminat, mineralet dhe proteinat e nevojshme për një rritje të shëndetshme. E thënë thjesht, dhënia e ujit foshnjave redukton marrjen e kalorive dhe shtimi i duhur i peshës është një tregues i rëndësishëm i shëndetit të foshnjës tuaj në këto muaj të parë. Dhe kjo është arsyeja pse ne duam që ata të marrin ato kalori.

Rreziku i helmimit nga uji
Dhënia e ujit foshnjave gjithashtu mund të prishë ekuilibrin delikat të natriumit në trupin e tyre, gjë që mund të jetë shumë e rrezikshme. Kur i jepni një foshnje ujë, ai mund të hollojë natriumin në qarkullimin e gjakut. Kjo mund të shkaktojë një gjendje të quajtur hiponatremia, e cila mund të jetë shumë e rrezikshme.

Kur mund të pinë ujë foshnjat?
Zakonisht kur fëmija juaj është 6 muajsh, pediatri do të fillojë të rekomandojë pak ujë si pjesë e dietës së tij, por duhet të jetë në sasi të vogla në të njëjtën kohë. Gjithashtu, gjashtë muaj është zakonisht mosha kur foshnjat fillojnë të hanë ushqime të ngurta. Nga 6 muaj deri në një vit, ata gradualisht mund të pinë më shumë ujë derisa të bëhet pjesë normale e rutinës së tyre.

Pra, nëse fëmija juaj është nën 6 muajsh dhe ka etje, ofrojini qumësht të njeriut ose formula. Të dy kanë të gjithë ujin (dhe kaloritë) që i nevojiten pa i shkaktuar asnjë problem.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani