Rikuperohen pjesë të tjera të nëndetëses Titan, mes tyre edhe mbetje njerëzore

Nga A2 CNN
11 Tetor 2023, 09:39 | Bota
Rikuperohen pjesë të tjera të nëndetëses Titan, mes

Roja Bregdetare e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka mundur të rikuperojë mbetje të tjera nga nëndetësja Titan, e cila u shkatërrua duke u marrë jetën edhe personave që kishte në bord.

Sipas raportimeve, përpos pjesëve të nëndetëses janë gjetur edhe mbetje njerëzore.

Roja bregdetare bëri të ditur se transferimi i pjesëve të mbetura u përfundua, të mërkurën e kaluar. Sa i përket mbetjeve njerëzore, ato janë dërguar për analiza të mëtejshme nga ekipet e mjekëve.

Misioni i rikuperimit, i kryer sipas një marrëveshjeje me Marinën e SHBA-së, ishte vazhdim i operacioneve fillestare të rikuperimit në fundin e oqeanit afërsisht 2574.95 km nga Titaniku.

Kujtojmë se Titani shpërtheu teksa po zbriste në ujërat e thella të Atlantikut të Veriut më 18 qershor.

Bordi Detar i Hetimit të Gardës Bregdetare tha se hetuesit nga Bordi Kombëtar i Sigurisë së Transportit të SHBA-së dhe Bordi i Sigurisë së Transportit të Kanadasë iu bashkuan ekspeditës së shpëtimit dhe roja bregdetare po koordinohet me agjencitë ndërkombëtare hetimore për të caktuar një shqyrtim të përbashkët të provave për të përcaktuar hapat e radhës dhe testimin mjeko-ligjor.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli