Sondazh: Cilat janë aktivitetet tuaja gjatë fundjavës?
  • Sport 13%
  • Me miqtë dhe familjen 53%
  • Rri në shtëpi 33%

Blinken ngushëllon Netanyahu-n: Ne jemi këtu, nuk do t’ju braktisim

Nga A2 CNN
12 Tetor 2023, 11:08 | Bota
Blinken ngushëllon Netanyahu-n: Ne jemi këtu, nuk do t’ju

“Ne jemi këtu me ju, dhe nuk do t’ju lëmë vetëm.” Me këto fjalë, Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken ka përshëndetur kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu, në fillim të takimit të tyre në Ministrinë e Mbrojtjes në Jerusalem.

Siç raportojnë mediat ndërkombëtare, menjëherë pasi u përshëndetën, Blinken dëgjohet duke i thënë vazhdimisht Netanyahut: “Me vjen keq, ngushëllime për viktimat.”

Nga ana tjetër, kryeministri i Izraelit e falënderon dhe i shtrëngon vazhdimisht dorën të ftuarit të tij amerikan.

Para se të nisej drejt izraelit, Blinken u tha gazetarëve se do të punojë me aleatët rajonalë të SHBA-së për të siguruar lirimin e më shumë se 100 personave të marrë peng nga Hamasi, disa prej të cilëve mund të jenë shtetas amerikan.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani