Sondazh: A duhet prindërit të publikojnë fotot e fëmijëve në rrjetet sociale?
  • Po 8%
  • Jo 92%

Tubime në mbarë botën në mbështetje të palestinezëve

Nga A2 CNN
12 Tetor 2023, 08:32 | Bota
Tubime në mbarë botën në mbështetje të

Mitingje në mbështetje të çështjes palestineze janë zhvilluar në mbarë botën. Në SHBA, pati marshime në dhjetëra qyteza dhe qytete, ku një nga më të mëdhenjtë u mbajt në Çikago.

Qindra vetë dolën gjithashtu në kryeqytetin e Kilit Santiago, i cili ka komunitetin më të madh palestinez jashtë Lindjes së Mesme.

Në Afrikën e Jugut, protestuesit e krahasuan pushtimin e paligjshëm 75-vjeçar të Palestinës me padrejtësinë e aparteidit.

Ditari A2 CNN