Sondazh: Cilat janë faktorët më të rëndësishëm për zhvillimin e një fëmije?
  • Edukimi shkollor 13%
  • Kujdesi familjar 83%
  • Ndikimi i shoqërisë 5%

Netanyahu bind opozitën, Izraeli formon qeverinë e luftës, bashkohet politika

Nga A2 CNN
11 Tetor 2023, 15:11 | Bota
Netanyahu bind opozitën, Izraeli formon qeverinë e luftës,

Kryeministri izraelit njoftoi arritjen e një marrëveshje me opozitën për formimin e një qeverie emergjence.

“Një kabinet lufte do të ndërtohet”, me Benjamin Netanyahun, Benny Gantz dhe Ministrin e Mbrojtjes. Kjo nënkupton se gjatë periudhës së luftës, “nuk do të bëhet asnjë ligj apo vendim qeverie që nuk ka të bëjë me zhvillimin e luftës”.

Gjithashtu do të emërohen edhe dy zyrtarë të tjerë, që do të shërbejnë në rolin e vëzhguesve të kabinetit të menaxhimit të luftës.

Ftesën për të krijuar një qeveri të tillë, Netanjahu e kishte dërguar që të shtunën në adresë të partisë Jair Lapid dhe të Gantz. 

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi