Sondazh: A ju shqetëson lënia në harresë e Bibliotekës Kombëtare?
  • Po 100%
  • Jo 0%
  • Nuk më intereson 0%

Izraeli-banorëve të Gazës: Korridori i shpëtimit për sot, mes orës 10.00 dhe 13.00

Nga A2 CNN
15 Tetor 2023, 07:17 | Bota
Izraeli-banorëve të Gazës: Korridori i shpëtimit për

Banorët e Gazës janë lajmëruar prej disa ditësh tashmë që të largohen nga qyteti dhe nga pjesa veriore e Rripit për t’iu shmangur sulmit të Izraelit.

Atyre u është kërkuar që të zhvendosen në jug të Wadi Gaza. Të dielën, korridori i shpëtimit për ta do të jetë mes orës 10.00 dhe 13.00 sipas orës lokale.

Gjatë kësaj fashe orare, Izraeli ka njoftuar se nuk do të godasë në itinerarin e paracaktuar në hartë për të arritur në jug të Wadi Gaza.

Njoftimin e bëri mëngjesin e së dielës një zëdhënës i ushtrisë izraelite.

Ndërkohë, ushtria izraelite do të nisë sot zhvendosjen e banorëve nga qyteti i Sderot-it, i cili ndodhet shumë panë Rripit të Gazës dhe që u bë skenë e brutalitetit nga komandot e Hamasit.

“Kjo nuk është kohë për të qëndruar në qytet,” u shpreh Majori Allon Davidi.

Qyteti është shtëpia e 30 mijë banorëve të cilët do të kenë të drejtën që të qëndrojnë në vende më të sigurta të Izraelit, ndërsa shpenzimet do t’i mbulojë shteti.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli