Sondazh: A mendoni se figura e Ismail Qemalit njihet sa duhet?
  • Po 17%
  • Jo 78%
  • Nuk e di 6%

Kurti pranon propozimin e BE-së, Rama: Kjo është pikë kyçe

Nga A2 CNN
26 Tetor 2023, 14:57 | Kosova
Kurti pranon propozimin e BE-së, Rama: Kjo është pikë

Kryeministri Edi Rama përgëzoi homologun e Kosovës, Albin Kurtin, për pranimin e propozimit të BE-së për Asociacionin.

Ai tha se përmes këtij vendimi përparohet me vendosmëri drejt një zgjidhjeje zhbllokuese lidhur me Asociacionin, përmes instrumenteve të vetëmenaxhimit si një kuadër për negociatat vijuese.

“Kjo është një pikë vërtetë kyçe. Udhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë duhet të tregojnë lidership dhe të punojnë ngushtësisht, pa asnjë vonesë të mëtejshme, me aleatët perëndimorë të rajonit për të zbatuar menjëherë Marrëveshjen Bazë mbi normalizimin e marrëdhënieve”, shkroi Rama në platformën X.

“Rajoni ynë meriton paqe, stabilitet dhe bashkëpunim për një të ardhme të përbashkët më të mirë dhe jo konflikte, lojëra fajësimi dhe prapakthime që na dëmtojnë të gjithëve”.

Debat - nga Alba Alishani