7 mënyra për të ndaluar djersitjen

Nga A2 CNN
2 Gusht 2023, 08:48 | Lifestyle
7 mënyra për të ndaluar djersitjen

Ne po përjetojmë ditë nxehtësie rekord dhe trupi ynë e ndjen atë. Djersijmë edhe kur jemi ulur dhe i vetmi lehtësim është zhytja në det, ose në ndërtesa me ajër të kondicionuar. Duket e çuditshme, por djersa është mënyra e trupit tonë për të na ftohur.

"Kur kemi vapë, hipotalamusi dërgon sinjale te nervat e vegjël në lëkurë për të urdhëruar gjëndrat e djersës të prodhojnë djersë", shpjegon dermatologia Whitney Bowe për New York Times.

Disa njerëz, pavarësisht nga stina, djersitin gjithmonë tepër. Kjo mund të jetë për shkak të infeksioneve, ilaçeve ose menopauzës, por edhe nga një sëmundje e quajtur hiperhidroza. Nuk dihet se cili është shkaku, por është një sëmundje që shfaqet në fëmijëri apo gjatë pubertetit dhe i shoqëron të prekurit gjatë gjithë jetës. Djersitja e tepërt mund të jetë burim shqetësimi dhe, në rastet më të rënda, i detyron ata që vuajnë prej saj të ndërrojnë rrobat disa herë në ditë. Ja çfarë rekomandojnë dermatologët për ta luftuar atë dhe për t'i thënë lamtumirë sikletit dhe aromave të këqija.

VISHNI RROBA QË JU MBAJNË FRESKËT. Veshja e rrobave që lejojnë lëkurën të marrë frymë është thelbësore kur është shumë nxehtë. Pëlhurat poliestër ju bëjnë të djersiteni më shumë duke mbajtur nxehtësinë, ndërsa ato natyrale si pambuku dhe linoja e bëjnë lëkurën tuaj të marrë frymë më mirë. Shumë marka të veshjeve sportive ofrojnë bluza dhe pantallona që thahen shpejt.

2. PËRDORNI ANTIDJERSË. Ka trajtime antidjersë në treg, të cilat zakonisht përmbajnë kripëra alumini, që mbyllin kanalet ekskretuese të gjëndrave të djersës, duke parandaluar daljen e djersës: ndryshe nga deodorantët, të cilët mbulojnë vetëm erën e djersës, këta veprojnë drejtpërdrejt në prodhimin e djersës dhe mund të përdoret jo vetëm në sqetull, por edhe në pëllëmbë, fytyrë ose këmbë.

“Koha ideale për t’i aplikuar ato është në mbrëmje para se të flini, sesa në mëngjes pas dushit”, shpjegon Boëe. "Trajtimi është më efektiv kur aplikohet në lëkurë të thatë".

3. KUJDES NGA USHQIMI. Rregulli numër një është të shmangni ushqimet pikante, të cilat kanë të njëjtin efekt në trupin tonë si temperaturat e larta. Na bëjnë të djersitemi për t'u ftohur. Nuk këshillohet as kafeina, e cila stimulon gjëndrat mbiveshkore dhe bën që duart, këmbët dhe sqetullat të djersiten. Është më mirë të hamë më shumë vakte të vogla sesa të ulemi në tryezë para një pjate të parë, pjatë të dytë dhe ëmbëlsirë. Për t'u tretur, trupi prodhon nxehtësi dhe kjo na bën të djersijmë.

4. JONTOFOREZA – NJË TRAJTIM QË BËNI VETË. Për ata që vuajnë nga djersitja e tepërt, jontoforeza mund të jetë një trajtim vendimtar për t'u bërë në shtëpi. Konsiston në zhytjen e lëkurës në ujë dhe më pas përdorimin e një pajisjeje të veçantë që prodhon rrymë elektrike të aftë për të bllokuar gjëndrat e djersës. Procedura zakonisht bëhet tre herë në javë për javët e para, dhe më pas një herë në javë për të ruajtur efektin.

5. DREJTOHUNI NË BOTOX.  Botox (po, i njëjti që përdoret për të zbutur rrudhat) arrin të bllokojë kimikatin e trurit që aktivizon gjëndrat e djersës. Efektet zgjasin katër deri në gjashtë muaj për sqetullat dhe dy deri në tre muaj për duart. Një nga efektet anësore është se, pas disa kursesh trajtimi, mund të zhvillohet rezistenca ndaj botoksit.

6. SHKATËRRONI GJËNDRAT E DJERSËS. Një tjetër trajtim mjekësor quhet miraDry dhe shërben për të reduktuar djersitjen e sqetullave në veçanti. Pas anestezionit të lëkurës me lidokainë, mjekët përdorin një pajisje për të aplikuar nxehtësinë në zonën e prekur dhe për të shkatërruar gjëndrat e saj të djersës. Mund të duhen një deri në tre seanca për të arritur rezultate të qëndrueshme.

7. BESOJINI KIRURGUT. Nëse asnjë nga zgjidhjet e mësipërme nuk është e duhura për ju, gjithçka që duhet të bëni është të mbështeteni tek operacioni. Quhet simpatektomia torakale endoskopike dhe është një operacion që konsiston në bërjen e prerjeve të vogla në sqetull dhe më pas prerjen, shtrëngimin ose heqjen e nervave që stimulojnë gjëndrat e djersës. Dhe ky është i vetmi ilaç efektiv që zgjidh përfundimisht hiperhidrozën.

A2 CNN Livestream

A2 Business