Sondazh: Preferoni që emri i fëmijës tuaj të jetë:
  • Tradicional 37%
  • Modern 5%
  • I trashëguar 16%
  • Unik 42%

4 arsye për të ngrënë susam në dimër

Nga A2 CNN
22 Nëntor 2023, 22:46 | Lifestyle

4 arsye për të ngrënë susam në dimër

Teksa temperaturat bien, është thelbësore të ushqeni trupin tuaj me ushqime që ofrojnë ngrohtësi dhe lëndë ushqyese thelbësore. Një burim i tillë ushqimor që shpesh neglizhohet është susami i thjeshtë.

Përfitimet e ngrënies së susamit në dimër

Është i pasur me lëndë ushqyese
Farat e susamit janë energji të vogla ushqyese të mbushura me vitamina dhe minerale thelbësore. Është një burim i pasur i kalciumit, hekurit, magnezit dhe zinkut, jetik për ruajtjen e shëndetit të kockave dhe rritjen e imunitetit gjatë muajve të dimrit.

Ngrohtësi natyrore
Në mjekësinë tradicionale, farat e susamit besohet se kanë një efekt ngrohës në trup. Ngrënia e ushqimeve me veti ngrohëse mund të ndihmojë në rregullimin e temperaturës së trupit në muajt e ftohtë.

Yndyrna të shëndetshme
Farat e susamit janë një burim i shkëlqyer i yndyrave të shëndetshme, duke përfshirë acidet yndyrore omega-3. Këto yndyrna janë thelbësore për shëndetin e zemrës dhe gjithashtu ndihmojnë në mbajtjen e lëkurës tuaj të hidratuar dhe me shkëlqim, duke shmangur efektet e tharjes së dimrit.

Imuniteti i rritur
Farat e susamit përmbajnë antioksidantë që ndihmojnë në rritjen e sistemit imunitar. Një sistem i fortë imunitar është mbrojtja juaj më e mirë kundër ftohjeve dhe gripit të dimrit, duke ju siguruar që të qëndroni të shëndetshëm gjatë gjithë sezonit.

A2 CNN Livestream

A2 Business