Kujdesi për lëkurën, si të përfshini retinolin në rutinën tuaj pa shkaktuar thatësi ose acarim

Nga A2 CNN
22 Nëntor 2023, 18:13 | Lifestyle

Kujdesi për lëkurën, si të përfshini retinolin në

Shumë gra që janë gati të hyjnë në të 30-at po rishikojnë rutinën e tyre të bukurisë dhe dëshirojnë të krijojnë një vend për një përbërës aktiv shumë efektiv: retinol. Sigurisht, ka një gamë të gjerë përfitimesh të lidhura me retinolin, veçanërisht kur bëhet fjalë për kundër plakjes.

Vitamina A stimulon prodhimin e qelizave të reja dhe rregullon qarkullimin e qelizave, ndihmon në minimizimin e shfaqjes së linjave dhe rrudhave të imta dhe rrit sintezën e kolagjenit dhe elastinës. Rezultati përfundimtar është një lëkurë dukshëm më e fortë dhe një çehre më rrezatuese.

Megjithatë, retinoli gjithashtu mund ta bëjë lëkurën tepër të thatë apo edhe të irrituar, veçanërisht kur një grua e aplikon për herë të parë në fytyrën e saj, duke e bërë atë të pyesë nëse ky përbërës është me të vërtetë i përshtatshëm për të apo jo.

Nëse jeni i ri në përdorimin e retinolit dhe dëshironi të dini gjithçka rreth këtij përbërësi të famshëm, ne ju japim përgjigjet për të gjitha pyetjet tuaja.

Në cilën moshë duhet të filloni të përdorni retinol?
Retinoli jo vetëm që zbut strukturën e lëkurës, por gjithashtu forcon barrierën e saj shumë të rëndësishme, duke ndihmuar në mbrojtjen kundër shenjave të plakjes në të ardhmen. Studimet kanë treguar se ne humbasim rreth 1% të kolagjenit tonë çdo vit duke filluar nga mosha 20 vjeç, kështu që nëse doni të futni retinol në rutinën tuaj të bukurisë, mund ta bëni atë nga mosha 25 vjeç e tutje.

Si mund t'i menaxhoni efektet anësore të retinolit?
Sot, formulat e retinolit shkaktojnë shumë më pak efekte anësore. Megjithatë, nëse lëkura juaj reagon, sigurohuni që ta mbani të hidratuar siç duhet duke aplikuar krem ​​hidratues pas çdo përdorimi të retinolit. Kërkoni retinoidë me teknologji të kapsuluar, shpërndarja e të cilave ndihmon në zvogëlimin e mundësisë së acarimit. Është gjithashtu absolutisht e nevojshme të vendosni një krem ​​dielli me spektër të gjerë çdo ditë kur përdorni retinol, pasi e bën lëkurën më të ndjeshme ndaj rrezeve UV.

A mund të përdorni retinol nëse keni lëkurë të ndjeshme?
Nëse e dini se lëkura juaj është e ndjeshme, sigurohuni që gradualisht të përfshini retinolin në rutinën tuaj. Filloni duke e aplikuar dy deri në tre herë në javë dhe me kalimin e kohës rrisni dozën.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani