Dëshironi të bëheni më të zgjuar? Hani këto 8 ushqime rregullisht

Nga A2 CNN
18 Nëntor 2023, 10:05 | Lifestyle

Dëshironi të bëheni më të zgjuar? Hani këto 8

Ndër metodat për t'u bërë më të zgjuar, ne shpesh neglizhojmë rolin e fuqishëm që mund të luajë ushqimi në rritjen tonë mendore. Kërkimet shkencore kanë arritur në përfundimin se inteligjenca, kujtesa dhe aftësia e të mësuarit mund të modifikohen përmes të ushqyerit. Pra disa gjëra, nëse hahen rregullisht, mund të na bëjnë më të zgjuar.

Truri, megjithëse përbën vetëm një pjesë të vogël të peshës së trupit tonë, kërkon një sasi të konsiderueshme energjie dhe lëndësh ushqyese për të funksionuar në mënyrë optimale. Si rezultat, ushqimet që zgjedhim mund të kenë një ndikim të drejtpërdrejtë në strukturën dhe funksionin e tij.

Zgjedhjet specifike të ushqimit mund të luajnë një rol kyç në shëndetin mendor dhe të na ndihmojnë të zhvillojmë aftësitë intelektuale.

Ja disa ushqime që nëse konsumohen rregullisht mund të përmirësojnë funksionin tonë njohës dhe kujtesën.

Dëshironi të bëheni më të zgjuar? Hani këto 8

Salmoni dhe peshq të tjerë të yndyrshëm

Salmoni është një burim i fuqishëm i acideve yndyrore omega-3, veçanërisht acidit docosahexaenoic (DHA). Këto yndyrna thelbësore luajnë një rol kritik në zhvillimin e trurit dhe funksionin kognitiv.

Konsumimi i rregullt i salmonit dhe peshkut të ngjashëm mund të përmirësojë kujtesën, përqendrimin dhe aftësinë për të mësuar. Përveç kësaj, lëndët ushqyese në peshkun yndyror ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit në tru , duke favorizuar shëndetin afatgjatë të sistemit nervor qendror.

Arra dhe fara

Arrat dhe farat janë të pasura me acide yndyrore omega-3 dhe omega-6, vitaminë E dhe antioksidantë që mbështesin funksionin e trurit. Këto lëndë ushqyese ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave të trurit nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira dhe përmirësojnë komunikimin neuronal.

Dëshironi të bëheni më të zgjuar? Hani këto 8

Perime me gjethe jeshile të errët

Spinaqi, lakra jeshile dhe zarzavate të tjera të ngjashme ofrojnë folate, vitaminë K dhe antioksidantë që mund të përmirësojnë përqendrimin, kujtesën dhe aftësinë për të mësuar. Folatet, në veçanti, janë të përfshirë në sintezën e neurotransmetuesve që rregullojnë gjendjen shpirtërore dhe njohjen.

Dëshironi të bëheni më të zgjuar? Hani këto 8

Vezë

Vezët janë një burim i shkëlqyer i kolinës, një lëndë ushqyese thelbësore që luan një rol kyç në prodhimin e acetilkolinës, një neurotransmetues i përfshirë në kujtesë dhe mësim. Kolina mbështet strukturën e membranave qelizore dhe promovon transmetimin e sinjaleve nervore. Prandaj, konsumimi i rregullt i vezëve mund të ndihmojë në mbajtjen e trurit tuaj të shëndetshëm dhe në promovimin e funksionit njohës.

Dëshironi të bëheni më të zgjuar? Hani këto 8

Manaferrat

Luleshtrydhet, boronicat, manaferrat dhe mjedrat njihen për pasurinë e tyre me antioksidantë, vitamina dhe flavonoide. Këto komponime mund të përmirësojnë kujtesën afatgjatë, përqendrimin dhe funksionin njohës, si dhe të mbrojnë trurin ndërsa plakemi.

Dëshironi të bëheni më të zgjuar? Hani këto 8

Kakao dhe çokollatë e zezë

Kakao dhe çokollata e zezë dihet se janë të pasura me flavonoide, antioksidantë dhe kafeinë. Këta përbërës mund të stimulojnë përqendrimin dhe të përmirësojnë funksionin e trurit. Flavonoidet, në veçanti, janë treguar se mbrojnë qelizat e trurit nga inflamacioni dhe stresi oksidativ. Megjithatë, është e rëndësishme t'i konsumoni ato me moderim, pasi çokollata mund të jetë e pasur me sheqer dhe kalori.

Shafrani i Indisë

Shafrani i Indisë përmban kurkumin, një përbërës me veti antioksiduese dhe anti-inflamatore. Ky përbërës aktiv mund të mbrojë trurin nga dëmtimi i qelizave, të përmirësojë funksionin kognitiv dhe të zvogëlojë rrezikun e rënies njohëse të lidhur me moshën.

Dëshironi të bëheni më të zgjuar? Hani këto 8

Manaferrat Goji

Manaferrat Goji janë thesare të vogla ushqyese që mund të kontribuojnë në qëllimin tonë për të qenë më të zgjuar. Të pasura me antioksidantë, vitamina dhe minerale, këto manaferra mbështesin shëndetin e trurit dhe funksionin njohës. Antioksidantët luftojnë stresin oksidativ dhe mbrojnë qelizat e trurit nga plakja, duke nxitur kujtesën dhe përqendrimin. Vitaminat B të pranishme në manaferrat goji janë thelbësore për metabolizmin e shëndetshëm të trurit dhe prodhimin e neurotransmetuesve thelbësorë për komunikimin neuronal.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu