Këto ushqime mbajnë larg gripin

Nga A2 CNN
17 Nëntor 2023, 17:05 | Lifestyle

Këto ushqime mbajnë larg gripin

Lodhja, nervozizmi, rraskapitja, përgjumja dhe ndjenja e përgjithshme e sëmundjes janë simptoma të zakonshme që na shoqërojnë nga vjeshta në dimër. Falë uljes së temperaturave, ne shpesh jemi më të prekshëm ndaj gripit dhe sëmundjeve të frymëmarrjes. Por çfarë duhet të bëni për të mos u ftohur? Dietotolgët këshillojnë marrjen e ushqimeve të duhura për funksionimin e sistemit imunitar për të përballuar dimrin.

“Përveç superushqimeve, është e rëndësishme që të merren fibra, nëpërmjet konsumimit të rregullt të bishtajoreve, drithërave, frutave dhe perimeve, për të ushqyer mikroflorën "miqësore" të zorrëve, të aftë për t'i metabolizuar ato me prodhimin e acideve yndyrore, që ndikojnë pozitivisht në nivelet e inflamacionit dhe sistemin tonë imunitar. Kjo do të na lejojë të përballojmë sezonin e dimrit me qetësi më të madhe”, thotë dietologia italiane Daniele Basta.

Hani fruta dhe perime

Ushqimet e pasura me vitamina, kripëra minerale dhe antioksidantë si frutat dhe perimet ndihmojnë në funksionimin e duhur të mbrojtjes sonë imune, prania e tyre në dietën tonë është thelbësore.

Mos harroni vitaminën A që përmban kungulli dhe karotat dhe vitaminën C të pranishme në sasi të mëdha, si dhe në fruta dhe agrumet, gjithashtu në lakër, lulelakër,  brokoli dhe perime të stinës.

Kushtojini vëmendje vitaminës C e cila humbet gjatë gatimit, lakra e kuqe ose frutat e marinuara, të freskëta ose të thata natyrale, janë më të mira.

Bëni aktivitet fizik

Kur vjen moti i ftohtë, do të donim të qëndronim brenda dhe të pushonim, por është e rëndësishme të vazhdojmë të qëndrojmë në formë rregullisht përmes aktivitetit fizik me intensitet mundësisht të moderuar dhe jo të lartë.

Për të na ndihmuar në rikuperimin pas stërvitjes, frutat nuk duhet të mungojnë kurrë, të shoqëruara nga një burim i mirë proteinash si kos natyral grek me një përzierje të mirë frutash të thata, një koncentrat i shëndetshëm i mirësisë: bajame, fëstëkë, lajthi dhe arra pishe, mundësisht nga bujqësia organike dhe jo të pjekura apo të kripura.

Këto ushqime mbajnë larg gripin

Mundohuni të flini mirë

Me ardhjen e stinës së dimrit priremi të flemë më shumë, por ajo që bën diferencën, por edhe sasinë, është cilësia e pushimit. Për një gjumë të qetë, ushqimet e pasura me magnez janë të shkëlqyera dhe duhen marrë disa orë para se të shkoni në shtrat, në mënyrë që të nxisin relaksimin. Farat e kungullit janë shumë të dobishme në këtë drejtim.

Pluhuri i kakaos dhe drithërat e plota janë mjete të shkëlqyera të triptofanit, të rëndësishëm në sintezën e melatoninës. Për ata që dëshirojnë të zgjedhin fruta të freskëta, kivi, falë përmbajtjes së melatoninës, mund të jetë një opsion i mirë këtë sezon.

Këto ushqime mbajnë larg gripin

Kontrolloni kolesterolin dhe presionin e gjakut

Për të ruajtur funksionimin e duhur të sistemit tonë imunitar është mirë të monitorojmë presionin e gjakut dhe kolesterolin. Dietologia na rekomandon kërpudhat sepse "ato janë ushqime me shumë përfitime, një mjet i shkëlqyer i fibrave të tretshme dhe fitosteroleve të cilat kontribuojnë në uljen e niveleve të kolesterolit total dhe lipoproteinave LDL.

Ndër varietetet e shumta të disponueshme, shiitake mund të ndihmojë në mbrojtjen e zemrës dhe zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare, dhe maitake e cila mund të ndikojë në mënyrë të favorshme në presionin e gjakut, duke ndihmuar në luftimin dhe uljen e rrezikut të hipertensionit. Mënyra më e thjeshtë dhe e menjëhershme për t'i marrë është marrja e tyre në formë pluhuri, për t'u përzier me ujë, smoothie, lëngje ose çaj.

Mbani larg stresin

Është këshilla më e vështirë për t'u zbatuar, pasi niveli i stresit tonë përcaktohet çdo ditë nga faktorë të panumërt. Gjithashtu në këtë rast, kërpudha është aleati i përsosur: reishi është i shkëlqyer - për shkak të pranisë së selenit, glutationit dhe ergothioneinës - për të luftuar stresin oksidativ të qelizave të trupit tonë. Pluhuri Reishi gjithashtu tretet në ujë, por, duke pasur parasysh aromën e tij intensive, ne rekomandojmë ta kombinoni atë me ushqime të tjera me shije të fortë si kakao, kafe ose erëza, ose në receta të shijshme. Bishtajoret si dhe frutat e thata, në veçanti bajamet, arrat dhe fëstëkët, janë të gjitha të pasura me antioksidantë dhe magnez dhe nuk duhet të mungojnë në rutinën tonë të ushqimit të vjeshtës.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi