Modelja që fiton 4000 euro në muaj… por që nuk ekziston

Nga A2 CNN
2 Nëntor 2023, 19:43 | Teknologji

Ajo quhet Aitana López dhe është nga Barcelona. Hobi i saj është fitnesi, por i pëlqejnë edhe videolojërat.

Modelja ka 95 mijë ndjekës në Instagram, por e veçanta është se Aitana López nuk ekziston. Ajo është një modele e krijuar tërësisht nga Inteligjenca Artificiale dhe fiton 4000 euro në muaj.

Agjencia e komunikimit “The Clueless” e tregon se Aitana López nuk është reale, megjithëse e kufizon qartësimin e këtij fakti vetëm me një “hashtag” #aimodel që shfaqet në profilin e saj.

Modelja Aitana López shfaqet në foto gjithmonë e përsosur, me flokët e lyer rozë dhe me një trup fantastik. Për më tepër, në fotografitë e saj mund të lexoni tekste sikur i ka shkruar vetë.

“Një pasdite e mrekullueshme në kërkim të aksesorëve “anime”. Si do të dëshironit të më shihnit të veshur?”, lexohet në një nga publikimet e saj.

Në një intervistë për radion katalanase “RAC1”, përgjegjësit e kësaj agjencie, të cilët deri më tani kanë punuar me modele reale, kanë treguar pse vendosën të bëjnë një hap drejt modeleve fictive: “Një nga gjërat që i bën çmimet më të shtrenjta është udhëtimi i modeles në Paris dhe hoteli ku do të qëndrojë. Agjencia ka pasur shumë shpenzime dhe prandaj vendosi të krijojë një modele me Inteligjencë Artificiale”.

 

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi