Bota e muzikës në lot, shuhet Tina Turner

Nga A2 CNN
24 Maj 2023, 20:44 | Aktualitet

Ka ndërruar jetë në moshën 83 vjeçare këngëtarja e njohur amerikane, Tina Turner.

Diva e muzikës pop dhe rock u shua në shtëpinë e saj në Zvicër, pranë Zyrihut, ku qëndronte prej disa kohësh pasi vuante nga një sëmundje e rëndë.

Lajmi u konfirmua dhe nga familjarët e ikonës së muzikës të cilët shkruan në një deklaratë për mediat se “Ajo u shua paqësisht”.

Turner lindi në vitin 1939 në Brownsville të Tenesi.

Ajo u bë e famshme si pjesë e dyshes Ike dhe Tina Turner në vitet '70 përpara se të niste një karrierë solo që është ndër më të suksesshmet e çdo interpretueseje femër në histori.

E quajtur Mbretëresha e Rock 'N' Roll-it, ajo la pas tre fëmijë dhe bashkëshortin e saj Erwin Bach.

Me 100 milionë disqe të shitura në mbarë botën, Turner është një ndër artistet me më shumë disqe të shitura në mbarë botën. Ajo ka fituar 12 çmime Grammy.

Tina është artistja e parë me ngjyrë dhe femra e parë që u vendos në foton kryesore të revistës Rolling Stones, e cila e renditi atë mes 100 këngëtarëve më të mirë të të gjitha kohërave.

Ajo ka një yll në bulevardin e famës në Hollywood dhe një në St. Louis “Walk of Fame”.

https://a2news.com/2023/05/24/10-kenget-the-best-te-tina-turner/
https://a2news.com/2023/05/25/jeta-ne-foto-e-tina-turner/

A2 CNN Livestream

Dita jonë 2024