Sondazh: Cilin stil pëlqeni më shumë për dekorimet e fundvitit?
  • Tradicional 50%
  • Modern 19%
  • Pak nga të dyja 31%

Luftimet në Gaza hyjnë në një fazë të re, Netanyahu: Lufta do të jetë e gjatë

Nga A2 CNN
29 Tetor 2023, 08:44 | Bota

Luftimet në Gaza hyjnë në një fazë të re,

Avionët luftarakë izraelitë kanë kryer sulme ajrore pranë spitalit më të madh të Gazës, i cili është i mbushur me pacientë dhe dhjetëra mijëra njerëz që kërkojnë strehim, raportoi Associated Press duke cituar dëshmitarë.

Banorët thanë se sulmet e fundit shkatërruan shumicën e rrugëve që të çojnë në spitalin Shifa në qytetin e Gazës, në pjesën veriore të territorit të rrethuar. Sipas tyre këto janë sulmet më të rënda që nga nisja e konfliktit.

"Arritja në spital është bërë gjithnjë e më e vështirë," tha Mahmoud al-Saëah, i cili është strehuar në spital.

Sipas Izraelit sulmi u krye për shkak se Hamasi ka një post komandimi nën spital. Izraeli thotë se faza tjetër e luftës së tij me Hamasin ka filluar pas zgjerimit të operacioneve tokësore në Gaza.

Forcat tokësore izraelite janë brenda Gazës, ndërsa palestinezët përjetuan atë që ata e përshkruan si  raundin më intensiv të sulmeve ajrore  që kur Izraeli filloi hakmarrjen e tij kundër sulmit terrorist të Hamasit më 7 teto .

Operacioni i zgjeruar i ka lënë familjet e më shumë se 200 pengjeve të marra në Gaza të frikësuar për të dashurit e tyre.

"Lufta brenda Gazës do të jetë e gjatë," paralajmëroi të shtunën kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu, ndërsa vuri në dukje se qëllimi i kësaj faze është shkatërrimi i Hamasit dhe kthimi i pengjeve të mbajtura nga grupi militant.

Duke folur në një fjalim televiziv, ai konfirmon se komandantët izraelitë janë të vendosur "në të gjithë Rripin e Gazës" ndërsa bombardimet e rënda vazhdojnë.

Fletëpalosjet janë hedhur mbi qytetin e Gazës duke paralajmëruar banorët se zona është tani një "fushë beteje" dhe ata duhet të largohen për në jug

Linjat telefonike dhe lidhjet e internetit po kthehen ngadalë në Gaza, ka konfirmuar kompania e saj kryesore e telekomunikacionit.

Izraeli nisi sulmet ndaj Gazës pas sulmit të 7 tetorit të Hamasit që vranë 1400 njerëz dhe panë 229 të rrëmbyer si pengje.

Ministria e Shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi në Gaza thotë se më shumë se 8,000 njerëz janë vrarë që nga fillimi i bombardimeve hakmarrëse të Izraelit.

Debat - nga Alba Alishani