Industria automobilistike sheh vetëm nga elektriket, ja modelet që do pushtojnë tregun

Nga A2 CNN
8 Shtator 2021, 22:25 | Teknologji

Nuk është i largët momenti kur Bashkimi Europian, ndër të tjerët, do të pengoi shitjen e automjeteve me karburante tradicionale, si benzina dhe nafta.

Diçka e tillë parashikohet brenda dekadës, por kompanitë e mëdha automobilistike nuk dëshirojnë të mbeten të papërgatitura kur te vijë vendimi historik.

Salloni automobilistik i Mynihut në Gjermani tregon më së qarti faktin që tashmë modelet elektrike janë prioritet i tyre. Dhe modelet janë të shumta, nga ato luksozet te ato tejet ekonomiket, por të bashkuara nga qasja teknologjike, dhe dëshira për të mos ndotur më planetin.   

Në fotogaleri, disa nga modelet më interesante të sallonit të Mynihut, ku disa prej tyre janë tashmë në treg.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli